Procedura postępowania w przypadku, gdy uczeń stosuje agresję słowną

PROCEDURA POSTĘPOWANIA W PRZYPADKU, GDY UCZEŃ STOSUJE AGRESJĘ SŁOWNĄ WOBEC RÓWIEŚNIKÓW, NAUCZYCIELI LUB PRACOWNIKÓW SZKOŁY:

1. Zgłoszenie problemu wychowawcy (wpis uwagi do dziennika).

2. Rozmowa wychowawcy z uczniem na temat niewłaściwego zachowania.

3. Uczeń jest zobowiązany przeprosić osobę, która została obrażona. W przypadku gdy uczeń obraził nauczyciela lub pracownika szkoły w obecności osób trzecich powinien przeprosić tę osobę w obecności świadków zdarzenia.

4. Poinformowanie rodziców (opiekunów) o zaistniałej sytuacji i podjętych działaniach.

5. Jeśli uczeń przeprosi i obieca poprawę - problem wygasa, ale zachowanie ucznia jest pod obserwacją.

6. W przypadku, gdy uczeń wykazuje bierną postawę lub w dalszym ciągu obraża nauczyciela lub pracownika szkoły, ponownie powiadamiani są rodzice (opiekunowie prawni) o zaistniałym fakcie i wezwani do szkoły. Rozmowa odbywa się w obecności wychowawcy, pedagoga/ psychologa/ dyrektora ds. wychowawczych.

7. W przypadku braku poprawy i wyczerpania przez szkołę możliwych środków oddziaływań, uczeń utrzymuje naganę dyrektora, można wnioskować o przeniesienie do innej klasy ( w zależności od poziomu klasy).

8. Jeśli sytuacje, kiedy uczeń obraża nauczyciela lub pracownika szkoły powtarzają się, o zaistniałym fakcie powiadamiany jest Sąd Rodzinny.

Osoba obrażana ma prawo wnieść pozew z powództwa cywilnego.