Smutek

Uczucia są naturalne. Jednak gdy je ignorujemy lub się ich boimy to zaczynają nam sprawiać kłopoty. Warto zagłębić się w nasze emocje aby dobrze je poznać i nie bać się gdy się pojawią.

Smutek nie należy do przyjemnych emocji i choć wolelibyśmy go unikać okazuje się że jest nam w życiu bardzo potrzebny. Gdy próbujemy go ignorować on wcale nie znika, przyczaja się tylko gdzieś głęboko w środku i odbiera nam radość z życia. Aby tego uniknąć musimy nauczyć się tego o czym mówi nam nasz smutek:

- pozwala nam pożegnać się z tym co odeszło, co jest dla nas niedostępne

- dzięki niemu nie tracimy energii i czasu na coś czego nie możemy zmienić

- może zastąpić nam inne emocje np. gdy nie możemy w naturalny sposób wyrazić złości

Gdy czujemy się przygnębieni reagujemy na to płaczem, łzy nie są niczym wstydliwym a pomagają nam pozbyć się uczucia żalu. Stawiajmy czoła naszemu smutkowi, gdy się pojawi mówmy głośno „Jest mi smutno” i nigdy nie śmiejmy się gdy ktoś nam chce powiedzieć o swoim przygnębieniu. Nawet jeśli powód dla którego kolega/koleżanka są smutni wydaje nam się błahy a nawet śmieszny pamiętajmy o tym, że każdy z nas reaguje inaczej w tych samych sytuacjach. Są smutki małe i duże i należy je zaakceptować. Dobrze jest też mieć kogoś zaufanego komu można o swoim przygnębieniu opowiedzieć. Może to być przyjaciółka, rodzic, nauczyciel.

Zapraszam do posłuchania piosenki dla dzieci o smutku.

Autor: Ślusarczyk