Szkoła Podstawowa nr 13 im. Stanisława Staszica w Raciborzu

Sposoby na złość

Złość często kojarzy się z negatywnymi emocjami. Nie ma pozytywnych i negatywnych emocji, wszystkie są dobre i potrzebne, trzeba je tylko odpowiednio kontrolować.

Złość jest trudną emocją, ale ważną, dba o nasze granice i potrzeby. Jednak niekontrolowana może wywołać zachowania agresywne.

 

1.Rozpoznaj złość

Odczytuj sygnały jakie daje ci twoje ciało. Fizyczne oznaki złości to przyspieszony oddech i bicie serca, uczucie gorąca, przypływ energii, dłonie zaciskające się w pięści, rumieńce, intensywniejsza niż zwykle gestykulacja,może pojawić się silniejsza niż zwykle potrzeba ruchu.

 

2. Określ co cię złości

Nie blokuj jej, lecz staraj się znaleźć jej źródło. Pomyśl czy twoja złość jest skierowana na coś/do kogoś z zwenątrz czy jest skierowana do wewnątrz czyli odczuwasz złość na siebie.

 

3. Powiedz o złości

Często nie jest to łatwe, jednak starajmy się mówić osoba na którą jesteśmy źli, że to co zrobili lub powiedzieli nas złości. Jeżeli nasza złość jest skierowana do wewnątrz znajdźmy osobę zaufaną rodzica/przyjaciela/nauczyciela itp., której mozemy o tym opowiedzieć. Może coś nam doradzi lub samo wygadanie się komuś pomoże spojrzeć inaczej na problem.

 

4. Jeśli to nie pomaga rozładuj złość

  • młodsze dzieci: podskoki, wytuptywanie złości, ćwiczenia ruchowe, głębokie wdechy i wydechy, miejsca do wyciszenia, śpiewanie piosenek, przytulanie, odwracanie uwagi, zabawy sensoryczne

  • starszedzieci: odliczenia do 10, zgniatanie kartki, boksowanie/uderzanie w worek/poduszkę, aktywność ruchowa, ćwiczenia relaksacyjne, krzyk w poduszkę, przytulanie, słuchanie muzyki, bazgranie na kartce, głębokie wdechy i wydechy, prośba o pomoc

 

5. Pozwól sobie ochłonąć

Jeżeli podczas rozmowy z kimś poczujesz do tej osoby złość, nie wahaj się przerwać rozmowy, poproś o chwilę dla siebie, wyjdź do innego pomieszczenia, wycisz się. Łatwiej będzie Wam przegadać problem bez nadmiaru emocji i wzburzenia.

 

Autor: Ślusarczyk