Teatr Trzynastka

"Każdy człowiek ma w sobie wielkie
możliwości, musi je tylko odkryć"
Kartezjusz

TEATR  TRZYNASTKA

Zajęcia teatralne prowadzone są w Szkole Podstawowej nr13 w Raciborzu już od ośmiu lat. Opiekunami są mgr Zdzisława Bobyk, mgr Elżbieta Kocyłowska. Swoje działania opierają na kreatywności, dbają o rozwój talentów dzieci i młodzieży, co wpływa na kształtowanie osobowości młodego pokolenia. Spotkania odbywają się regularnie dwa razy w tygodniu. "Teatr Trzynastka" cieszy się dużą popularnością wśród młodzieży szkolnej. Poszczycić się może wieloma sukcesami.

Cele i zadania kółka teatralnego:

1. Kulisy teatru
    • Wprowadzenie terminologii związanej z teatrem.
    • Poszerzanie słownictwa związanego z teatrem, sztuką, filmem.
    • Rozwijanie zainteresowań sztuką teatralną.
    • Wskazanie piękna języka polskiego.
    • Rozwijanie wyobraźni
    • Sztuka ekspresji gestu, ruchu, mimiki.
    • Praca nad dykcją i płynnością wypowiedzi.
    • Umiejętność właściwej interpretacji tekstów poetyckich i prozatorskich.
    • Oswajanie ze sceną.
    • Umiejętność nawiązywania kontaktu z widzem, wykorzystywanie przestrzeni scenicznej.
  2. Opracowanie i przygotowanie scenariuszy autorskich różnych form teatralnych.
  3. Pomoc i doradztwo w organizowaniu imprez szkolnych.
  4. Wykonywanie i umiejętne wykorzystanie rekwizytów teatralnych (stała współpraca z kółkiem pOstatnieycznym).
  5. Wzbogacanie o nowe stroje i rekwizyty szkolnej garderoby "Teatru Trzynastka".
  6. Prezentowanie dorobku artystycznego na konkursach i przeglądach kultury teatralnej.
  7. Organizowanie imprez środowiskowych - spektakle "Teatru Trzynastka" dla uczniów, szkoły, rodziców, zapraszanych gości.