Karnawał

Na lekcji Własna Historia i Kultura Niemiec uczniowie klasy 5b przeprowadzili lekcję o karnawale (Karneval). Uczniowie samodzielnie przygotowali prezentacje multimedialne oraz plakaty. Nie zabrakło również kolorowych strojów, śmiesznych peruk i oczywiście barw Niemiec na przeróżnych przedmiotach.

Karneval in Kőln

Kolończycy nazywają karnawał piątą porą roku, a to dlatego, że miasto przez dłuższy czas, od 11 listopada do środy popielcowej, znajduje się w karnawałowej gorączce. Karnawał to odzwierciedlenie nadreńskiej mentalności i tutejszych obyczajów. Do nich należą przede wszystkim wszelkiego rodzaju kolorowe kostiumy, pogoda ducha, tańce i śpiewy do białego rana. Kobiety szturmują ratusz, by urzędnikom oraz wszystkim innym panom obciąć krawaty i otrzymać symboliczny klucz do bram miasta i przejmują nawet, choć symbolicznie i jedynie na jeden dzień, władzę w mieście. Doskonały nastrój udziela się wszystkim, zarówno miejscowym jak i licznym turystom. Co roku atrakcją karnawału są także ogromne, kilometrowe pochody i parady, rzucające we wszystkie strony słodycze i inne smakołyki, z czego oczywiście najbardziej cieszą się dzieciaki.

Zuzanna Adam