Szkoła Podstawowa nr 13 im. Stanisława Staszica w Raciborzu

Dni Olimpijczka

Racibórz jest organizatorem Centralnych Obchodów "Dni Olimpijczyka". Imprezie patronuje Polski Komitet Olimpijski, który doceniając 25. letnią działalność Klubu Olimpijczyka „Sokół” w Raciborzu, postanowił przyznać organizację uroczystych obchodów Miastu Racibórz i Powiatowi Raciborskiemu.

Od Olimpiady w 1928 r. w Amsterdamie do Olimpiady w Londynie w roku 2012 Ziemię Raciborską reprezentowało 22 olimpijczyków oraz kilkudziesięciu medalistów Mistrzostw Świata i Europy.

W ramach obchodów w szkole gościliśmy Mariusza Jędrę – polskiego sztangistę i olimpijczyka oraz Edmunda Pazurka – członka Towarzystwa Gimnastycznego „Sokół”.

Spotkanie odbyło się w sali gimnastycznej. Zorganizowała je Dorota  Kozdra, nauczycielka wychowania fizycznego, a poprowadziła dyrektor Sylwia Madera. 

 Uczniowie mieli okazję dowiedzieć się jak wygląda życie sportowca. Mariusz Jędra opowiedział, że sportem zainteresował się już w wieku 12 lat. Zachęcił Go do tego nauczyciel wychowania fizycznego. Spośród wielu dyscyplin, które uprawiał (gry sportowe, pływanie, lekko atletyka.) wybrał podnoszenie ciężarów. Rozpoczął od wygrania Ogólnopolskiej Spartakiady Młodzieży w Kielcach (kat. 77 kg); srebrnym medalistą ME juniorów 1993 r. został już w kat. lekkociężkiej (91 kg), a kolejne srebrne medale zdobył już w wadze ciężkiej (105 kg): na MŚ 1997 r. - 392,5 kg (175+217,5) i na ME 1999 r. - 407,5 kg (180+227,5). Przybierał na wadze, bił rekordy Polski, szybko poprawiał swoje wyniki. Wystartował na Igrzyskach Oliumpijskich w Sydney (2000 r.).

Pan Mariusz powiedział, że podnoszenie ciężarów wykonuje się dwiema technikami - rwaniem i podrzutem. Rwanie polega na uniesieniu sztangi z pomostu bezpośrednio ponad głowę i przytrzymanie jej. Zawodnicy wykonujący ten bój trzymają sztangę w tzw. szerokim uchwycie. Natomiast podrzut jest bojem, w którym zawodnicy podnoszą sztangę najpierw na klatkę piersiową, po czym następuje tzw. „wybicie góry”, czyli uniesienie sztangi ponad głowę.

Uczniowie zadawali Gościowi ciekawe, mądre, a czasem zabawne pytania, np. czy podnoszenie ciężarów wpłynęło na jego zdrowie?; Marta zapytała, czy zetknął się z paparazzi, a ktoś inny czy miał dużo fanek? Mariusz Jędra odpowiadał z uśmiechem na wszystkie pytania, nawet jeśli niektóre się powtarzały.

Na zakończenie dyr. Sylwia Madera podkreśliła jak wielkie znaczenie dla rozwoju człowieka ma sport: rozwija charakter, wyrabia poczucie obowiązku,  uczy systematyczności, wytrwałości, zdyscyplinowania, pomaga w walce ze stresem. Podziękowała wszystkim za przybycie i aktywny udział w spotkaniu z Olimpijczykiem.

I jak zwykle, kiedy szkolę odwiedzają znane osoby, uczniowie poprosili gości o autografy. Może to dla niektórych początek kolekcji.