Eko-konkurs

Nasza szkoła bierze udział w konkursie ekologicznym „EKO - KONKURS”, którego celem jest zbiórka makulatury oraz poszerzenie wiedzy na temat zasad prawidłowego gospodarowania odpadami. Głównym zadaniem  konkursu jest propagowanie proekologicznych postaw wśród uczniów szkół podstawowych. Organizatorem konkursu jest Śląskie Centrum Utylizacji

Ważne jest by uczniowie zdali sobie sprawę, z tego, że wyrzucenie gazety, czy zeszytu do kosza z innymi odpadami nie prowadzi do niczego dobrego. Ważne jest, aby uczniowie uświadomili sobie, że segregacja odpadów, w tym przypadku makulatury może uratować miliony drzew.

Przedmiotem konkursu jest zbiórka makulatury, do której zaliczamy:  czasopisma, gazety, ulotki reklamowe, zeszyty, notatki.

W szkole prowadzona jest zbiórka surowców wtórnych:

• Plastik - w każdy poniedziałek (do p. woźnego)
  • Makulatura - w każdy piątek (do p. woźnego)
  • Baterie - ostatnia środa miesiąca (do p. z przyrody)

Każda klasa zbierając makulaturę będzie walczyła o ciekawe nagrody:

• Najlepsza „Eko-szkoła" - o wygranej decyduje ilość zebranej makulatury w całej szkole wyrażona w kilogramach. Wygrywa szkoła, która zbierze największą masę.

W kategorii najlepsza „Eko-szkoła":

• Za zajęcie I miejsca - telewizor oraz odtwarzacz DVD
  • Za zajęcie II miejsca - odtwarzacz DVD oraz radiomagnetofon
  • Za zajęcie III miejsca - radiomagnetofon
  • Najlepsza „Eko-klasa" - o wygranej decyduje ilość zebranej makulatury w poszczególnych klasach wyrażona w kilogramach. Wygrywa klasa, która zbierze największa masę wśród wszystkich szkół.

W kategorii najlepsza „Eko-klasa":

• Za zwycięstwo - odtwarzacz DVD
  • Najlepszy „Eko-zbieracz" - o wygranej decyduje ilość zebranej makulatury przez jednego ucznia w danej szkole wyrażona w kilogramach.

W kategorii najlepszy „Eko-zbieracz"

• Za zajęcie I miejsca - mp3 player
  • Za zajęcie II miejsca - nagrody książkowe + przybory szkolne
  • Za zajęcie III miejsca - nagrody książkowe

Nagrodą gwarantowaną dla szkół, które zbiorą ponad 40 ton makulatury jest telewizor.

Papier jest surowcem, bez którego trudno wyobrazić sobie dziś nasze życie. Jest on wykorzystywany do produkcji książek, zeszytów, gazet, opakowań itp.

Wiadomym jest, iż papier wytwarzany jest z drzew, które aby powstał muszą zostać ścięte. Dane statystyczne pokazują, że przeciętny Polak zużywa rocznie ponad 63 kg papieru. Obecnie roczna produkcja światowa sięga 318 ton. Wyprodukowanie 1 tony papieru wymaga ścięcia 17 drzew, co w przeliczeniu do produkowanego rocznie tonażu daje ogromne ilości drzew. Tak wielką ilość papieru byłoby trudno wytworzyć wyłącznie surowców pierwotnych (czyli drewna), dlatego do produkcji papieru używa się coraz częściej surowców wtórnych, czyli makulatury.

Wykorzystanie makulatury ma jeszcze jedno ogromne znaczenie: gdyby nie przetwarzano jej na nowy papier, stawałaby się ona niepotrzebnym śmieciem masowo zalegającym na wysypiskach.

• Ogromne korzyści płynące z produkcji papieru z makulatury to:
    • Obniżenie zanieczyszczenia powietrza przez papiernie.
    • Zmniejszenie skażenia wody w procesie produkcyjnym.
    • Ograniczenie zużycia wody do wyprodukowania papieru.