XVII Ogólnopolski Tydzień Bibliotek 2020 "Zasmakuj w bibliotece".

W ramach obchodów XVII Ogólnopolskiego Tygodnia Bibliotek 2020 uczniowie piszą recenzje przeczytanych książek które chcą polecić swoim koleżankom i kolegom.

Zapraszam do przeczytania recenzji nadesłanej przez naszą uczennice, Zuzie B. z kl. 5C.
Niektóre z tytułów polecane przez naszą młodą recenzentkę znajdźcie w naszym szkolnym księgozbiorze.

"To jest lista książek, które przeczytałam w czasie przebywania w domu w związku z sytuacją epidemiczną.
Chciałabym polecić niektóre z nich.
Pierwszą serią książek, którą chciałabym polecić jest Harry Potter. Pewnie większość zna tę serię książek, ale dla tych osób które nie znają Harrego Pottera napiszę o czym jest. Harrego Pottera napisała J.K.Rowiling. Harry Potter to postać fikcyjna. Harry jest czarodziejem, jest bardzo znany jednak dowiedział się o tym gdy ukończył 11 lat. Mieszka on u swojego wuja i ciotki. Harry nie jest dobrze traktowany w swoim domu jednak kiedy otrzymuje list z Hogwartu wiele się w jego życiu zmieni…
Kolejna książka którą polecam jest książka pt. „Na Dworze”. Została napisana przez Marię Ana Peixe Dias oraz Inês Teixira Do Rosário, a rysunki wykonał Bernardo P. Carvalho. Ta książka to przewodnik dla odkrywców przyrody. Z tej książki możemy dużo dowiedzieć się o np. rozpoznawaniu zwierząt po śladach lub po piórach oraz wiele innych ważnych rzeczy które warto wiedzieć gdy wychodzi się np. do lasu. Są w tej książce także opisany różne owady, rośliny i zwierzęta.
Kolejna książka jest o kosmosie. Ta książka nazywa się „Tu Jesteśmy”. Napisali ją Aleksandra i Daniel Mizielińscy. Jest tu wiele wiadomości na temat kosmosu, fajne ciekawostki i bardzo dużo rysunków. Na jednej z pierwszych stron znajduje się porównanie ziemi do innych planet. Było to bardzo ciekawie wyjaśnione np. Ziemia i Wenus to dwa ziarna grochu, a orzechy laskowe to Neptun i Uran natomiast mandarynka to Jowisz, a śliwka to Saturn, a te najmniejsze planety czyli Mars, Merkury i Pluton to ziarna kaszy.
Teraz coś dla miłośników kryminałów. Czyli komiks pt. „Śledztwa Enoli Holmes”. Jest to powieść graficzna dla dzieci i młodzieży. Ten komiks opisuje przygodę Enoli Holmes czyli młodszej siostry słynnego Sherloka Holmsa. Pierwsza część dotyczy sprawy dwóch zaginięć w tym jej matki. Enola radzi sobie lepiej niż brat i odkrywa, że jej matka zostawiła jej zaszyfrowane wiadomości. Komiks ten był bardzo ciekawy, jeden z ciekawszych kryminałów które przeczytałam.
Ostatnią książkę którą polecam jest książka która nosi tytuł „Rzeki”. Autorem książki jest Peter Goes. W tej książce są bardzo duże obrazki, najczęściej mapy, a na tych mapach są narysowane charakterystyczne przedmioty dla danego kraju i oczywiście morza oraz rzeki. W tej książce jest wiele ciekawostek dotyczących rzek i mórz. Ja dowiedziałam się że ,, w morzach na północy Europy od wieków łowi się śledzie. Ławica śledzi może liczyć nawet 10 mln ryb.”
Teraz będą już same komiksy.
Pewnie każdy zna kaczora Donalda i jego siostrzeńców Hyzia, Dyzia i Zyzia, ale nie wszyscy wiedzą, że kaczor Donald ma wujka Sknerusa. Polecam komiksy z serii Kaczogród, które napisał Carl Barks oraz komiks „Wujek Sknerus i Kaczor Donald Powrót na Równinę Okropności”. To jest 2 tom tej serii komiksowej, którą napisał Don Rosa. Obie te serie komiksowe opisują przygody kaczora Donalda oraz jego wujka Sknerusa i siostrzeńców Donalda.
Kolejny komiks, o którym chciałabym wspomnieć napisał Thierry Joor a zilustrował Gradimir Smudja. Pewnie uczniowie ze starszych klas znają takiego kompozytora jak Wolfgang Amadeus Mozart. Komiks jest o myszce która nazywa się Myszart. Myszart mieszka wraz ze swoją rodzina w fortepianie w domu pewnego wilka. Jednak wilk ten nie wiedział, że w jego domu mieszka ktoś jeszcze. Gdy właściciel domu opuszcza swój dom Myszart wychodzi i zaczyna grać, a każdy się zachwyca.
Przedostatni komiks o którym chciałam wspomnieć to „Ptyś i Bill”. Ten komiks narysował i napisał Jean Roba. „Ptyś i Bill” to komiks mojej siostry, ale przeczytałam go i spodobał mi się. Jest to komiks o dwóch przyjaciołach Ptysiu oraz Billu. Bill to pies, który lubi robić psikusy razem ze swoim panem Ptysiem. Razem rozrabiają z Karoliną i Piotrkiem. Piotrek to kolega Ptysia ze szkoły, a Karolina to żółwic, koleżanka Billa.
Ostatni komiks, który polecam to „Kamila i konie”. Jest to komiks o przyjaźni dziewczynki Kamili ze swoim koniem Oceanem. Kamila ma dużo przyjaciół także z klubu jeździeckiego. W tym komiksie są pokazane różne śmieszne przygody z końmi. Są tam też ciekawostki o zawodach koni oraz o sprzęcie do jeździectwa.
Bardzo polecam powyższe książki i komiksy. Są ciekawe, wciągające i z niektórych można się dowiedzieć wiele ciekawych wiadomości.
Zuzia B. z 5c "