Szkoła Podstawowa nr 13 im. Stanisława Staszica w Raciborzu

Wzmacniamy pamięć i koncentrację

1. Ćwiczenia fizyczne

Regularny wysiłek fizyczny zwiększa przepływ krwi w mózgu i dotlenienie szarych komórek co pozytywnie wpływa na naszą koncentrację ;) 

2. Ćwiczenia dla mózgu

Mózg jest jak mięsień, aby był sprawny trzeba go regularnie ćwiczyć. Ćwiczenia umysłowe to dobry sposób na silny i sprawny umysł. Rozwiązuj zagadki, krzyżówki, łamigłówki, licz w pamięci zamiast na kalkulatorze, ucz się języków obcych, układaj puzzle i dużo czytaj.

3. Woda

Mózg składa się głównie z wody. To od niej zależy przewodzenie impulsów nerwowych, czyli szybkość i jakość myślenia. Nawet jeśli nie odczuwamy pragnienia, należy pamiętać o regularnym nawodnieniu. Odwodnienie może powodować problemy z koncentracją i pamięcią. Pamiętaj, aby regularnie pić, najlepiej wodę i nawadniać swój organizm.

 

4. Odpowiednia dieta

Myślenie, zapamiętywanie i koncentracja wymagają znacznej ilości energii i kalorii, które powinny być dostarczane z odpowiednich produktów. oto przykłady produktów, które pomogą nam zadbać o naszą pamięć i koncentrację.

- Węglowodany złożone - kasze, brązowy ryż, ziemniaki, fasola, pieczywo pełnoziarniste.

- Witaminy z grupy B - fasola, groch, soi, kiełki pszenicy, produkty zbożoww z mąki razowej, orzechy, musli, płatki zbożowe , banany, awokado, morele, natomiast witaminy B 12- mięso, wędliny, ryby, drób, jajka oraz skorupiaki.

- Tłuszcze nienasycone - omega-3 i omega-6 - tłuste ryby morskie, olej z lnu, pestki słonecznika, dyni oraz orzechy

- Minerały - Magnez - wspomaga procesy koncentracji, łagodzi stres i napięcie. Źródłami magnezu są np. gorzkie kakao, kasza gryczana, groch, czy migdały, Potas- poprawia dotlenienie mózgu. Źródłem są nasiona roślin strączkowych, orzechy, pietruszka, melon, awokado, porzeczki, banany. Żelazo- wspiera m.in. dotlenie mózgu. Źródłem żelaza jest wątroba i czerwone mięso, nasiona roślin strączkowych, soja, soczewica, żółtka jaj, kasze, nasiona dyni, orzechy, migdały, suszone figi i morele, pietruszka, szczypiorek, szpinak. Cynk-  poprawia sprawność intelektualną, zapobiegając demencji starczej. Źródłem cynku są np. ostrygi, małże, migdały, fasola. Fosfor- składnik tkanki mózgowej. Występuję w serach, mięsie i rybach.

- Jaja - Stanowią one źródło niezbędnych aminokwasów oraz choliny, czyli składnika lecytyny.

 

5. Zainteresowania

Nasze zdolności, hobby, zainteresowania podobnie jak ćwiczenia umysłu pozytywnie wpływają na pobudzenie pracy mózgu.

6. Przerwa od technologii

Zrób sobie przerwę od facebooka, instagrama, youtuba czy innych wynalazków, które znajdziesz w sieci. Raz dziennie pozwól sobie być offline UśmiechA raz w tygodniu wyłącz się na cały dzieńUśmiech

7. Odpoczynek

Każdy żywy organizm potrzebuje snu do regeneracji, wzmacnia on połączenia między komórkami nerwowymi (neuronami), co korzystnie wpływa na uczenie się i zapamiętywanie.

 

Skorzystajcie z powyższych rad aby usprawnić swoją pamięć i koncentrację. Poniżej znajdziecie kilka ćwiczeń i zabaw rozwijających procesy pamięciowe.

 

https://parenting.pl/zabawy-rozwijajace-pamiec?fbclid=IwAR0SBNppKVtfElChYCPD7pQfNzpV8tDvVSbyeQCrrTLeddAJRjWamaEnoak&src01=af0b6

Autor: Ślusarczyk