Szkolny Zespół Fletowy – zdobywcą Grand Prix w XIX Wojewódzkim Konkursie

6 grudnia aula Stowarzyszenia „Pomocna Dłoń” w Raciborzu wypełniła się po brzegi uczestnikami XIX edycji Wojewódzkiego Konkursu o tytuł „Mistrza Fletu”. W zmaganiach konkursowych na najlepiej wykonane utwory muzyki bożonarodzeniowej wzięło udział ponad 140 uczniów ze szkół podstawowych województwa śląskiego. Oceniając wykonania, jury konkursowe brało pod uwagę takie elementy jak: technika gry (aplikatura, oddech, biegłość, poprawność melodyczno-rytmiczna), intonacja, stopień trudności oraz dobór repertuaru. Wykonawcy oceniani byli w dwóch kategoriach wiekowych. Jury konkursowe corocznie przyznaje także najwyższą nagrodę - Grand Prix całego konkursu dla najlepszego wykonawcy.

Tym razem Zespół Fletowy z naszej szkoły wystąpił w całkowicie nowym składzie, który stworzyli wybrani uczniowie klas V i VII: Nadia Pazderyn, Małgorzata Rostek, Piotr Rostek, Laura Lazar, Agnieszka Strojny, Paulina Hiltawska, Zuzanna Zarówna, Anna Ochwat, Marta Ohrzal, Elisabeth Ciupke oraz Paulina Kanclerz. Przygotowaniem zespołu zajęła się pani Iwona Sedlaczek – nauczyciel muzyki. Nasi fleciści zaprezentowali dwa utwory: „Bracia patrzcie jeno” (w opracowaniu na 4 głosy) oraz „Bosy Pastuszek” (w opracowaniu na 5 głosów). Ciężka praca nad przygotowaniem i dopracowaniem repertuaru konkursowego zaowocowała wybitnym osiągnięciem! Zespół uzyskując najwyższą punktację 9-osobowego jury zdobył Grand Prix, czyli główną nagrodę całego konkursu!

Nauczycielka muzyki podkreśla: „Jestem ogromnie dumna z moich uczniów, a praca z tak zdolną młodzieżą jest prawdziwą radością. W ciągu ponad dwóch miesięcy poczynili Oni ogromną pracę, aby dopracować repertuar konkursowy. Pracowali sumiennie nad poprawnością melodyczno-rytmiczną, ale także nad takimi elementami wykonania jak odpowiednia artykulacja czy intonacja. Wybrane przeze mnie utwory cechował wysoki poziom trudności. Nasi fleciści zagrali utwory w opracowaniu na 4 i 5 głosów – a zestrojenie ich nie było łatwym zadaniem i wymagało wielu godzin ciężkiej pracy. Sukces tym większy, że wszyscy członkowie zespołu po raz pierwszy brali udział w tego typu konkursie. Wróciliśmy niesamowicie szczęśliwi! Na pamiątkę tego osiągnięcia uczniowie przynieśli do szkoły pamiątkowe dyplomy oraz statuetkę, która będzie zdobiła szkolną gablotę z "trofeami”.

Serdecznie gratulujemy Zespołowi Fletowemu!