Szkoła Podstawowa nr 13 im. Stanisława Staszica w Raciborzu

Warsztaty dla młodych obrońców Ziemi

Warsztaty dla młodych obrońców Ziemi

W naszej szkole odbył się event z cyklu warsztatów "RecyklON", adresowany do uczniów raciborskich szkół podstawowych. Celem wydarzenia jest kształtowanie w młodych ludziach postaw proekologicznych oraz podnoszenie ich świadomości ekologicznej.

W warsztatach wzięły udział klasy: 3a, 3b, 3c, 4a i 5a w sumie ponad 100 uczniów.

Pierwsza część eventu miała charakter edukacyjny i polegała na projekcjach filmów. W filmie pt. "Wszystko o odpadach", Jan Makowski z Raciborskiego Centrum Recyklingu omówił jak wygląda cykl recyklingu w Raciborzu.
https://youtu.be/3VvSdhEET8g

Kolejny film przedstawiał uczniów Centrum Kształcenia Zawodowego i Ustawicznego nr 2 "Mechanik” w Raciborzu opowiadających o alternatywnych źródłach energii. Karol Herba, Natalia Smołka i Piotr Cwik z kierunki technik urządzeń i systemów energetyki odnawialnej odpowiedzieli m.in. co to jest panel fotowoltaiczny, jak z wiatru pozyskać prąd oraz jak działa pompa ciepła?
https://youtu.be/I-FTy7DgizA

Panie z Wodociągów Raciborskich Ewa Pośpiech i Agnieszka Kostera opowiadały jak ważne jest oszczędzanie wody.
https://youtu.be/iPqz-kiIoGA

Uczniowie Budowlanki Joanna Tatarczyk, Weronika Toman, Klaudia Gross i Piotr Turlejski z kierunku technik analityk w krótkich scenkach zaprezentowali jak należy żyć ekologicznie.
https://youtu.be/0GqGtqVwIJ4

Warto również zapoznać się z materiałami na temat tego jak działa raciborska kompostownia https://youtu.be/1iLr2iydr-0 oraz Punkt Selektywnej Zbiórki Odpadów Komunalnych, czyli PSZOK https://youtu.be/bKKQe3zvMic  
 
Druga część zajęć miała charakter warsztatowy. Uczniowie mieli za zadanie prawidłowo posegregować odpady, po czym wzięli udział w interaktywnym quizie na platformie Kahoot, w którym w każdej grupie wyłoniono trzech laureatów, którzy dostali nagrody rzeczowe. Każdy uczestnik otrzymał też certyfikat uczestnictwa oraz specjalny planer do obserwacji domowych nawyków.

"Niniejszy materiał powstał w ramach dofinansowania ze środków NFOŚiGW z Programu Regionalnego Wsparcia Edukacji Ekologicznej część 2) Funduszu Ekologii"