UK

UK (United Kingdom of Great Britain and Northern Ireland)


Geografia - obszar 244 103 km2. Zjednoczone Królestwo (United Kingdom) obejmuje wyspę Wielka Brytania, północno-wschodnią część wyspy Irlandia oraz liczne mniejsze wyspy: Szetlandy, Orkady, Hebrydy i in., ponadto Wyspy Normandzkie i wyspę Man, które mają odrębny status, oraz posiadłości zamorskie.
Posiada cztery krainy historyczne: Anglia, Walia, Szkocja i Irlandia Północna oraz dzieli się na 101 hrabstw.
Ustrój polityczny - dziedziczna monarchia konstytucyjna. Głową państwa jest król (obecnie panuje Elżbieta II); władza ustawodawcza należy do króla i 2-izbowego parlamentu; władzę wykonawczą sprawuje rząd mianowany przez króla i odpowiedzialny przed parlamentem.


Stolicą Wielkiej Brytanii jest Londyn leżący na terytorium Anglii.

Waluta - Funty szterlingi. Jeden funt dzieli się na 100 pensów i stanowi równowartość ok. 6,10zł (luty 2001). Swoje własne banknoty, o identycznej wartości co funt angielski, emituje Szkocja, Irlandia Północna, Wyspy Normandzkie i wyspa Man.
Sklepy - czynne są z reguły od 9.00 do 17.30 (niektóre do 20.00)
Banki - czynne są z reguły od poniedziałku do piątku od 9.30 do 15.00 lub 15.30 (niektóre banki pracują dłużej w czwartki), niektóre banki otwarte są również w soboty od 9.30 do 12.00. Czeki podróżne i karty kredytowe są powszechnie akceptowane.
Poczty - czynne są od poniedziałku do piątku od 9.00 do 17.30 oraz w soboty od 9.00 do 12.00
Apteki - stanowią część sklepów z kosmetykami (np Boots) lub drogerii i otwarte są w godzinach pracy tych sklepów.
Puby - otwarte są od poniedziałku do soboty od 13.00 do 23.00 oraz w niedziele od 12.00 do 15.00 i od 19.00 do 22.30; niektóre puby zamykane są na kilka godzin popołudniowych.
Metro - kolejki metra kursują codziennie od 5.00 (w niedziele od 7.00) do 23.30 / 1.00 w zależności od linii.
Taxi - wszystkie taksówki są tej samej marki, przeważnie w kolorze czarnym lub kasztanowym. Istnieje minimalna opłata za pierwszą milę (na taksometrze), następnie opłata zwiększa się proporcjonalnie do długości trasy. Istnieje również dodatkowa taryfa za bagaż, godziny nocne i weekend.
Komunikacja autobusowa i kolejowa - sieć kolejowa doskonale rozwinięta, do uzyskania wiele zniżek poza okresami szczytu. Do nabycia Young Person Railcard dająca 33% zniżki studentom i wszystkim poniżej 26 roku życia. National Express to linia autobusowa oferująca połączenia dalekobieżne, znacznie tańsza niż kolej. Można nabyć National Experss Coach Card (zniżka 33%) dla studentów.
Autobusy - opłata za przejazd zależy od długości trasy, ale nie jest mniejsza niż 90 pensów. Bilety kupuje się u kierowcy lub konduktora.
Metro - opłata za przejazd zależy od długości podróży, ale nie jest mniejsza niż 1 funt. Bilety kupuje się na stacji metra i należy je zachować w celu oddania przy wyjściu.
Uwaga! Istnieje możliwość kupienia biletu jednodniowego (metro + autobusy + airbusy), który jest ważny na obszarze wybranych stref od 9.30 (poniedziałek - piątek ) i bez ograniczeń czasowych w weekendy i święta. Bilet obejmuje dwie strefy ( centrum miasta ), kosztuje 3.50 funta.
Lotniska - Londyn - Heathrow ok. 24 km na zach. od miasta. Dojazd: metro ok. 3,50 GBP, Airbus ok. 6 GBP, taxi ok. 35 GBP. Gatwick ok. 50 km na południe od miasta, dojazd: airport shuttle bus ok. 7, 50 GBP, pociąg ok. 9 GBP, minicab ok. 45 GBP.
Podróżowanie samochodem, autostop - ruch lewostronny. Wymagane jest Międzynarodowe Prawo Jazdy, honorowane są Prawa Jazdy krajów UE. Autostop nie jest popularny.

Waga: 1 funt = 0.454 kg, 1 uncja = 028.350 g
Pojemność: 1 pint = 0.568 l
Długość: 1 mila = 1.0609 km, 1 stopa = 0.395 m, 1 cal = 25.400 mm.

Zjednoczone Królestwo Wielkiej Brytanii i Irlandii Północnej składa się z czterech części: Anglii, Szkocji i Walii - leżących na wyspie Wielka Brytania - i Irlandii Północnej. Stąd w brytyjskich symbolach narodowych odnajdujemy emblematy czterech krajów.
UNION JACK

Flaga brytyjska do pewnego stopnia odzwierciedla historię kraju. Union Jack składa się z trzech krzyży trzech świętych patronów:
czerwony na białym tle to krzyż św. Jerzego - patrona Anglii (czczonego 23 kwietnia)
biały przekątny krzyż na niebieskim tle to krzyż św. Andrzeja - patrona Szkocji (czczony 30 listopada)
czerwony przekątny krzyż na białym tle to krzyż św. Patryka - patrona Irlandii (czczonego 17 marca)

Pierwszy Union Jack narodził się w 1606 r., za panowania króla Jakuba I (który wcześniej był królem Szkocji i używał imienia Jakub VI, a w 1603 r. wstąpił na tron angielski i zjednoczył obydwa królestwa pod jednym berłem). Walia była już wówczas zjednoczona z Anglią, stąd na fladze brakuje symbolu tego kraju. Patronem Walii jest św. Dawid (czczony 1 marca). W XVII w. flaga zmieniła się. Po egzekucji króla Karola I w 1649 r. Lord Protektor Oliver Cromwell wprowadził flagę, na której widniał krzyż św. Jerzego i złota harfa - symbol Irlandii - ale po zniesieniu republiki w 1660 r., wraz z objęciem tronu przez króla Karola II, z powrotem wprowadzono Union Jack.
Ostateczna wersja flagi narodziła się w 1801 r., po zjednoczeniu Wielkiej Brytanii i Irlandii, gdy dodano do niej krzyż św. Patryka. Krzyż ów do dziś pozostaje elementem flagi brytyjskiej, mimo że obecnie tylko Irlandia Północna należy do Zjednoczonego Królestwa, a część południowa Irlandii jest niezależną republiką.

Święta

Brytyjczycy obchodzą trzy rodzaje świąt: związane z religią chrześcijańską (Boże Narodzenie i Wielkanoc), charakterystyczne wyłącznie dla kultury anglojęzycznej (oficjalne urodziny Królowej, obchodzone w drugą lub trzecią niedzielę czerwca, podczas gdy w rzeczywistości Królowa urodziła się 14 kwietnia 1926 r.) oraz święta bardziej uniwersalne, np. Mother's Day (Dzień Matki, obchodzony w czwartą sobotę Wielkiego Postu) i dużo mniej popularny Father's Day (Dzień Ojca, obchodzony w trzecią niedzielę czerwca).

GUY FAWKES' DAY
Do typowych świąt brytyjskich należy Guy Fawkes' Day, czasami nazywany też Guy Fawkes' Night (5 listopada). Dzień ten upamiętnia jednego z organizatorów nieudanego zamachu (Gunpowder Plot) na parlament brytyjski. W 1605 r. grupa katolików zawiązała spisek z zamiarem zgładzenia króla Jakuba I; podczas uroczystego otwarcia parlamentu (State Opening of Parliament) miały eksplodować zgromadzone w podziemiach parlamentu beczki z prochem. Zamach się nie powiódł. Guy Fawkes (1570-1606) został pojmany i poddany torturom, podczas których zdradził tożsamość innych uczestników spisku. Skazano go na karę śmierci. Wieczorem, 5 listopada Brytyjczycy palą kukłę Guy'a Fawkes'a, wykonaną ze starych ubrań wypchanych słomą, papierem, liśćmi itp. Kilka dni wcześniej dzieci chodzą z kukłą od domu do domu zbierając drobne datki. Paleniu kukły towarzyszą pokazy sztucznych ogni i barbecue w prywatnych ogrodach i w publicznych parkach.


HALLOWEEN
Święto anglo-amerykańskie, obchodzone 31 października, którego nazwa pochodzi od słów All Hallow's Even (przypada bowiem na dzień przed dniem Wszystkich Świętych - All Saints' (Hallows') Day. Do najpopularniejszych zwyczajów związanych z tym świętem należy robienie tzw. jack-o-lanters, czyli lampionów z wydrążonej dyni, do której wkłada się zapaloną świeczkę oraz urządzanie balów przebierańców, podczas których organizowane są konkursy na najlepsze przebranie. W szkołach dzieci dekorują sale czarno-pomarańczowymi wycinankami w kształcie kotów, wiedźm i dyń. Podczas balów organizuje się wróżby - np. na podłodze stawia się trzy naczynia - z czystą wodą, z brudną wodą i puste; mężczyzna z zawiązanymi oczyma wybiera jedno z naczyń; czysta woda oznacza, że ożeni się z panną, brudna - że pojmie za żonę wdowę, a puste naczynie - że pozostanie kawalerem. Do dziecięcych rozrywek należy wędrowanie od domu do domu w przebrzniach; gdy ktoś otworzy drzwi, dzieci wołają "Trick or treat". Gdy dostaną słodycze, wędrują dalej, gdy nie dostaną nic, robią sztuczki.


CHRISTMAS & NEW YEAR
Nazwa "Christmas" (w skrócie "Xmas") pochodzi od słów "Christes Masse", czyli "the Mass of Christ" (Msza Jezusa Chrystusa). Brytyjczycy obchodzą święta Bożego Narodzenia nieco inaczej niż mieszkańcy kontynentu. Dużo mniejszy znaczenie przywiązują do dnia 24 grudnia (Christmas Eve). Prawdziwie świąteczne dni to 25 grudnia (Christmas Day) i 26 grudnia (Boxing Day). Christmas Day to dzień spędzany z rodziną; na tradycyjny obiad świąteczny składa się pieczony nadziewany indyk i ziemniaki z warzywami (zwłaszcza brukselką); na deser podaje się Christmas pudding (bardzo ciężkie ciasto z suszonymi owocami, polane brandy) i wino imbirowe. Ważnym punktem dnia - począwszy od 1956 r. - jest coroczne 10-minutowe przemówienie świąteczne (Christmas message) wygłaszane przez Królową w telewizji. Jest ono nagrywane wcześniej i nadawane we wszystkich krajach Wspólnoty Brytyjskiej (gdy w 1993 r. pewna gazeta opublikowała tekst przesłania kilka dni przed Christmas Day, wywołało to ogólnonarodowy skandal). Boxing Day (nazywany tak prawdopodobnie dlatego, że był to dzień obdarowywania służby świątecznymi upominkami zapakowanymi w pudełka, ang. box - pudełko) to dzień odwiedzin u przyjaciół i wspólnych wyjść do kina, teatru lub na koncert.
Brytyjskie domy dekoruje się ostrokrzewem, jemiołą, kolorowymi wstążkami i łańcuchami z papieru. Prezenty (wręczane 25 grudnia rano) kładzie się pod choinkę lub do skarpet zawieszanych nad kominkiem. Oficjalnie choinka została zaakceptowana jako symbol świąteczny w 1841 r.; wówczas, za panowania królowej Wiktorii, pojawiła się na zamku Windsor. Najsłynniejsza brytyjska choinka - tradycyjnie ofiarowana przez Norwegów - stoi na Trafalgar Square w Londynie. Wokół tej choinki odbywa się zabawa noworoczna, na którą przybywają setki londyńczyków i turystów. Ciekawostką jest fakt, że w Szkocji, gdzie Nowy Rok, nazywany Hogmany, czci się bardzo uroczyście: dniem wolnym od pracy jest nie tylko 1, ale 2 stycznia. Ze Szkocji wywodzi się zwyczaj noworocznego śpiewania pieśni Auld Lang Syne do słów wiersza Roberta Burns'a z 1789 r.


EASTER
Interesującą tradycją brytyjska związaną z Wielkanocą jest rozdawanie tzw. Maundy money. W Wielki Czwartek (Maundy money) Królowa udaje się do Westminster Abbey lub do innej katedry , gdzie rozdaje pieniądze ubogim kobietom i mężczyznom (ich liczba jest równa liczbie lat monarchy). Początkowo monarcha obmywał też och stopy, co było nawiązaniem do obmycia stóp apostołów przez Jezusa Chrystusa; zwyczaj ten zniesiono w 1754 r.
Shrove Tuesday (ostatni wtorek karnawału, czyli dzień przed Ash Wednesday - środą popielcową) znany jest także jako Pancake Day (Dzień Naleśnikowy). Zwyczaj ten związany jest z Wielkim Postem. Niegdyś faktycznie nie spożywano wówczas ani mięsa ani jajek, więc tuż przed początkiem postu należało zjeść wszystkie zapasy - w formie naleśników z farszem mięsnym. Obecnie pości się stanowczo mniej, ale zwyczaj robienia naleśników przetrwał. Organizuje się wówczas pancake race; uczestnicy wyścigu biegną jednocześnie podrzucając naleśniki na patelni; upuszczenie naleśnika jest równoznaczne z dyskwalifikacją.

NAJPOPULARNIEJSZE BRYTYJSKIE ŚWIĘTA W PORZĄDKU CHRONOLOGICZNYM


New Year's Day  (Nowy Rok) - 1 stycznia
St. Valentine's Day  (Dzień Świętego Walentego) - 14 lutego
Shrove Tuesday  47 dni przed Wielkanocą
St. Patrick's Day  (Dzień Św. Patryka, obchodzony jedynie w Irlandii) - 17 marca
Mather's Day   (Dzień Matki) - czwarta sobota Wielkiego Postu
April Fool's Day  (Prima Aprilis) - w Szkocji nazywany Huntigowk Day lub Gowkin' Day
Good Friday  (Wielki Piątek)
Easter Monday  (Poniedziałek Wielkanocny)
May Day  Pierwszy poniedziałek maja
Father's Day  (Dzień Ojca) - trzecia niedziela czerwca
Queen's Official Birthday  (Oficjalny dzień urodzin Królowej) - druga lub trzecia sobota czerwca
Summer Bank Holiday   (Ostatni poniedziałek sierpnia)
Hallowen   31 października
Guy Fawkes' Day   5 listopada
Remembrance Sunday  (Dzień poświęcony pamięci poległych podczas obydwu wojen światowych i innych konfliktów zbrojnych) - druga niedziela listopada
Christmas Eve  (Wigilia) - 24 grudnia
Christmas Day  (Pierwsze święto) - 25 grudnia
Boxing Day    (Drugie święto) - 26 grudnia
New Year's Eve   (Sylwester) - 31 grudnia

TYPY SZKÓŁ W WIELKIEJ BRYTANII


Nursery schools - przedszkole (3-4 lat).
Szkoły podstawowe
Primary school - szkoła podstawowa (5-11 lat).
Preparatory school - prywatna szkoła podstawowa, często z internatem i osobno dla chłopców i dziewcząt. Po ukończeniu preparatory school uczniowie kontynuują naukę w również prywatnej public school.
4-letnie szkoły ponadpodstawowe (11-15 lat) zakończone egzaminem GCSE


Comprehensive school - szkoła ponadpodstawowa o profilu ogólnym.
Grammar school - szkoła ponadpodstawowa o profilu humanistycznym, przygotowująca do studiów na uniwersytecie.
Technical school - szkoła ponadpodstawowa o profilu technicznym.
Public school - ekskluzywna szkoła prywatna, zazwyczaj z internatem.
Szkoła przygotowująca do egzaminów GCE A-LEVEL (16-18 lat)
Sixth Form College.


Wyższe uczelnie (powyżej 18 lat)
University - uczelnia wyższa skupiająca niezależne kolegia.
Polytechnic - wyższe uczelnie o profilu technicznym lub innym zawodowym.
College - niezależna instytucja szkolnictwa wyższego zazwyczaj w obrębie uniwersytetu, czasem mianem college określa się również niektóre prywatne szkoły ponadpodstawowe. Jest to jednak nazwa nominalna.

KUCHNIA BRYTYJSKA

Obiegowa opinia mówi, że potrawy kuchni angielskiej nie należą do najlepszych, a smakosze nie znajdują w niej nic nadzwyczajnego. Wiadome jest, że Anglicy w tej konkurencji ustępują pola swym odwiecznym rywalom z drugiego brzegu kanału La Manche. Warto jednak przekonać się, jak to wygląda w rzeczywistości, odwiedzając jeden z pubów lub restaurację serwującą tradycyjne brytyjskie potrawy. W Londynie znajdziecie ich mnóstwo.

Upodobania kulinarne Brytyjczyków nie różnią się znacząco od gustów innych mieszkańców Europy. Rano płatki z mlekiem lub kanapki, po południu stek z frytkami. Tradycja picia popołudniowej herbaty dawno została zapomniana. Mimo to, szczególnie w tradycyjnych restauracjach, pubach i hotelach, można jeszcze skosztować potraw, które ukształtowały charakter kuchni brytyjskiej. Ale zacznijmy od początku, czyli od śniadania...
BREAKFAST
Tradycyjne angielskie śniadanie nosi nazwę cooked breakfast (śniadanie na gorąco) lub great British breakfast (wielkie brytyjskie śniadanie). Na śniadanie podaje się więc gorące potrawy w dużym wyborze. Na pewno doczekamy się plastrów pieczonego bekonu, smażonego jajka, tostów i kawy. To wszystko na dobry początek dnia, który nie rzadko wita nas deszczem lub choćby zachmurzonym niebem. I tu jednak tradycja zdaje się zmieniać. Coraz częściej jako alternatywę angielskiego cooket brekfast proponuje się nam tzw. continental brekfast (śniadanie kontynentalne), czyli sok pomarańczowy oraz tost lub rogalik z dżemem. Po śniadaniu kontynentalnym (inaczej zwanym - europejskim) trudniej doczekać się drugiego angielskiego posiłku, czyli lunchu, podawanego między godziną 12:00 a 14:00.


POSIŁKI W ANGLII JADA SIĘ WEDŁUG DWÓCH SCHEMATÓW:

8.00
12.00-14.00
17.00-18.00
20.00

breakfast
lunch   (lekki posiłek)
dinner  (obfity posiłek)
supper  (lekka kolacja)
LUNCH
Zdarza nam się mylić pojęcia takie jak lunch i dinner. Czy odpowiednik naszego obiadu to dinner czy lunch? Jaka jest różnica między tymi posiłkami?
W Anglii posiłki jada się według dwóch schematów. W obu przypadkach dzień rozpoczyna się śniadaniem około godziny ósmej rano. Rozbieżności dotyczą pory lunchu. Jedni jedzą obfity lunch, a wieczorem, lekką kolację. W drugim przypadku lunch jest lekkim posiłkiem, a obfity dinner jada się między 17:00 a 18:00. Tradycyjnie lunch był zawsze lekkim posiłkiem. Do tej pory podaje się w pubach słynny lunch oracza (ploughman's lunch), składający się z chleba, sera i marynowanych warzyw.
FIVE O'CLOCK TEA
Tea to nie tylko nazwa popularnego napoju, podawanego w Anglii z mlekiem, niekiedy z dodatkiem cukru. Tea, czy też five o'clocktea, to również nazwa posiłku. Posiłek ten tradycyjnie serwowany jest przed piątą po południu. Do herbaty, podaje się chleb z masłem i dżemem, ciastka lub herbatniki. Bardzo często, zamiast chleba podaje się słodkie ciastka i bułki, takie jak scones, crumpets, miffins czy teacakes. Dawniej obowiązkowo przestrzeganym punktem dnia był czas przeznaczony na picie herbaty tzw. five o'clock. Obecnie jest to raczej atrakcja dla turystów, z którą można się jeszcze zetknąć w tradycyjnych hotelach lub restauracjach.
CIASTKA DO HERBATY:
Scone
okrągłe ciastko bez dodatków, należy łamać je na kawałki i smarować masłem.
Crumpet
okrągłe ciastko z małymi dziurkami na wierzchu, podawane na gorąco z dodatkiem masła.
Muffin
grube, okrągłe ciastko drożdżowe, przypominające duży crumpet bez dziurek. Opiekane jak tosty, muffins podaje się na gorąco z dodatkiem masła.
Teacake
słodka bułka, opiekana jak tosty; rozcina się ją na dwie części i podaje z masłem.
GDZIE SIĘ WYBRAĆ NA FIVE O'CLOCK?
Na najbardziej tradycyjną, angielską, popołudniową herbatę warto się wybrać do najstarszego londyńskiego hotelu Brown's przy Albemarle Street, niedaleko Piccadilly. Hotel ten w 1837 roku założyli państwo Brown, którzy wcześniej służyli u lorda Byrona. Herbata, podawana około trzeciej po południu, kosztuje tu około 17 funtów.
Uwaga! Wybierając się do Brown's Hotel warto pamiętać o stroju wizytowym.
DINNER
Dinner to główny posiłek dnia. Podaje się go w porze lunchu lub późnym popołudniem. Dziś większość Brytyjczyków zasiada do obiadu w późnych godzinach popołudniowych.
Podczas gdy Polacy większość posiłków jadają w domu, Anglicy często wychodzą na obiad do restauracji. Wobec dużej ilości restauracji, zwłaszcza w dużych miastach, mają oni wiele możliwości. Mogą na obiad zjeść potrawy kuchni brytyjskiej (najczęściej w pubach) oraz, zdarza się to coraz częściej, potrawy kuchni egzotycznych, m.in. kuchni indyjskiej, tajskiej.
SUPPER
Wieczorem lekką kolację jedzą tylko ci, którzy już w południe spożywają obfity lunch. Kolacja jest w Anglii posiłkiem podawanym na gorąco, poza tym nie ma konkretnych, tradycyjnych potraw, skojarzonych z tym wieczornym posiłkiem.
Aby wyrobić sobie własną opinię na temat brytyjskiej kuchni, należy spróbować najbardziej tradycyjnych potraw, takich jak: shepherd's pie (Anglia), haggis (Szkocja), czy Irish stew (Irlandia). Zapiekankę pasterską (shepherd's pie) robi się z mielonego mięsa, cebuli i marchewki, polewa się ciemnym sosem i podaje z purée ziemniaczanym. Haggis to podobna do kaszanki potrawa z baraniny, tłuszczu, owsa i cebuli. Irish stew to zupa ziemniaczana z cebulą i kawałkami baraniny. Być może te krótkie opisy nie brzmią zachęcająco, ale... warto choćby spróbować. Podczas pobytu w Anglii najlepiej wybrać się do pobliskiego pubu, na pewno podają tam choć jeden z brytyjskich specjałów.

Rodzina Królewska.


WHO'S WHO?
Prawdziwe nazwisko rodziny królewskiej brzmi Saxe-Coburg-Gotha. Z uwagi na niemieckie brzmienie zostało ono zmienione za panowania Jerzego V, w czasie pierwszej wojny światowej. Największą popularnością cieszy się Queen Elisabeth the Queen Mother, matka obecnej królowej (ur. 1900 r.). Królowa Elżbieta II, której pełne imię brzmi Elizabeth Alexandra Mary (ur. 1926 r.) w 1947 r. poślubiła greckiego księcia Filipa Mountbatten'a. Niestety, królewskie życie rodzinne nie należy do najszczęśliwszych - troje spośród czworga dzieci Elżbiety i Filipa rozwiodło się, podobnie jak siostra królowej, Małgorzata - Princess Margaret (ur. 1930 r.). Sama królowa, będąc świadomą nowoczesnej roli monarchii, w 1970 roku zezwoliła na pokazanie w telewizji życia rodzinnego rodziny królewskiej. Poza jej obowiązkami reprezentacyjnymi bardzo interesuje się sprawami politycznymi i społecznymi. Uwielbia konie, często bywa na wyścigach.
Następca tronu, książę Walii (Prince of Wales), Karol (Charles, ur. 1948 r.), zainteresowany jest sprawami ochrony środowiska i architekturą. Śmierć byłej żony Karola, Diany Spencer (z którą ma dwóch synów, Williama i Harry'ego) w r. 1997 , przybrała rozmiary narodowej tragedii komentowanej na całym świecie i przyczyniła się do wzmożonej dyskusji na temat roli i przydatności monarchy we współczesnej Anglii. Młodsza siostra Karola, księżna Anna - the Princess Royal (ur. 1950 r.), jest powszechnie szanowana za działalność charytatywną. Ze swym byłym mężem Markiem Philipsem ma dwoje dzieci: Petera i Zarę. Młodszy brat Karola, the Duke of York - Andrzej (ur. 1960 r.) również rozwiódł się z żoną Sarą Ferguson, z którą ma dwoje dzieci: Beatrice i Eugenie. Najmłodszy syn królowej, książę Edward (ur. 1964 r.) ożenił się w 1999r. z Sophią Rhys-Jones.
Od kilkunastu lat rodzina królewska jest nieustannie krytykowana - a to za rozrzutność, a to za zbytnie oddalenie od prawdziwego życia, widoczne zwłaszcza na tle innych monarchii europejskich, a to za skandale obyczajowe. Hymn Zjednoczonego Królestwa nadal wszak zaczyna się od słów "God Save the Queen" ("Boże chroń królową") i zapewne nie ulegnie zmianie.


KTO NASTĘPNY NA TRON?
1. The Prince of Wales (Książę Karol)
2. Prince William of Wales (Książę William, syn Karola)
3. Prince Harry of Wales (Książę Harry, syn Karola)
4. The Duke of York (Książę Andrzej, młodszy brat Karola)
5. Princess Beatrice (Księżniczka Beatrice, córka Andrzeja)
6. Princess Eugenie (Księżniczka Eugene, córka Andrzeja)
7. Prince Edward (Książę Edward, młodszy brat Karola)
8. The Princess Royal (Księżniczka Anna, młodsza siostra Karola)
9. Peter Philips (syn księżniczki Anny)
10. Zara Philips (córka księżniczki Anny)
11. Princess Margaret (siostra królowej Elżbiety II)