Kanada

Informacje ogólne

Oficjalna nazwa: Kanada
Powierzchnia: 9 970 610 km2
Ludność: 33 212 696; na 1 km2 3,33
Stolica: Ottawa
Ustrój: monarchia konstytucyjna
Waluta: 1 dolar kanadyjski = 100 centów
Język: angielski (67%), francuski (15%), dwujęzyczni (16%)
Religie: chrześcijaństwo (katolicy 46%, protestanci 30%)


Kanada, podobnie jak południowy sąsiad, to prawdziwa mozaika kulturowa, tworzona przez liczne grupy imigrantów żyjących obok wielu ludów tubylczych. O ile jednak obywatele USA mają w założeniu uważać się przede wszystkim za Amerykanów, Kanadyjczycy kładą nacisk na pielęgnowanie tradycji każdej grupy etnicznej (stąd skojarzenie z mozaiką w odróżnieniu od amerykańskiego „tygla” kulturowego).


Ludność
Obok przeważających w społeczeństwie obywateli o korzeniach brytyjskich i francuskich żyją mniejszości zachowujące tradycje swych przodków – do najliczniejszych należą Chińczycy, Ukraińcy, Portugalczycy, Hindusi, Holendrzy, Polacy, Grecy i Hiszpanie. Tolerancja sprzyja zachowaniu odrębności kulturowej, dzięki czemu turysta może poznać niezwykle różnorodne środowiska – od rozległego Chinatown w Vancouver po surowe religijne osady w Manitobie. Samym Kanadyjczykom doskwiera brak wyrazistej tożsamości narodowej, którą usiłują określać (w sposób negatywny) wskazując na różnice, dzielące ich od Amerykanów.
Naród
Pytanie „Co znaczy być Kanadyjczykiem?” zyskuje na wadze wraz z zaostrzeniem się debaty nad problemem Québecu i możliwej secesji tej części kraju. Trudno jednoznacznie scharakteryzować społeczeństwo tworzone nie przez jeden naród, a swoistą konfederację obejmującą pół kontynentu. Pierre Berton, jeden z najwybitniejszych pisarzy kanadyjskich, podsumował rzecz krótko i dowcipnie: Kanadyjczycy to „ludzie, którzy potrafią uprawiać miłość w kajaku”.

Turystyka
Quebec, Montreal czy Toronto. Quebec jest stolicą prowincji o tej samej nazwie. Prowincja ta mieści się na półwyspie Labrador oraz w południowo-wschodniej części doliny rzeki św. Wawrzyńca. W tym rejonie przeważa krajobraz wyżynny. Quebec został założony w 1608 r. przez de Champlaina i obejmował tereny dawnej wioski indiańskiej. Szybko stał się ośrodkiem kultury francuskiej a także ważnym punktem dla handlu. W 1663 roku został mianowany oficjalną stolicą kolonii francuskiej, która przybrała nazwę Nowej Francji. Niedługo później, w 1759 roku został zdobyty przez Anglików. W latach 1851-1855 i 1859-1867 roku był stolicą Kanady. Do najważniejszych zabytków, które należy zwiedzić w Quebecu należą: cytadela, której pochodzenie datowane jest na pierwszą połowę XIX wieku a także budowle znajdujące się na Starym Górnym Mieście i Starym Dolnym Mieście. Wart uwagi jest tu zwłaszcza ratusz, bazylika Notce Dame a także hotel Chateau de Frontenac.
Montreal natomiast położony jest na wyspie takiej samej nazwie, przy ujściu Ottawy do rzeki św. Wawrzyńca. Montreal jest głównym ośrodkiem zarówno przemysłowym, handlowym, finansowym jak i kulturalnym Kanady. Około 70% mieszkańców Montrealu ma pochodzenie francuskie. Przed kolonizacją europejską tereny Montrealu należały do indiańskich szczepów Algonkinów, Huronów i Irokezów. W 1642 roku francuscy misjonarze założyli na terenie dzisiejszego Montrealu misję i to wokół niej rozwinęło się miasto, które do 1700 roku nosiło nazwę Ville-Marie de Montreal. 60 lat później miasto zostało zdobyte przez Anglików. Montreal prawa miejskie uzyskał w 1832 roku, później przez pięć lat był siedzibą rządu kanadyjskiego. Pod koniec XIX wieku miasto zaczęło się bardzo szybko rozwijać, czemu towarzyszyło masowe osiedlanie się ludności z krajów europejskich, w tym dużej mierze Żydów. W 1967 roku w Montrealu została pokazana światowa wystawa osiągnięć nauki i techniki a dziewięć lat później odbyły się tam igrzyska olimpijskie.
Warto zwiedzić także Ontario, to region w większości wyżynny w środkowej części Kanady. Ontario jest zamieszkiwane przez ludność pochodzenia głównie anglosaskiego, zwłaszcza przez emigrantów z Irlandii. Jest to najbardziej rozwinięty gospodarczo region Kanady. Główne miasta w tym regionie to Toronto i Ottawa. Toronto to największe miasto Kanady, znajduje się nad Jeziorem Ontario. W XVII wieku na terenie dzisiejszego Toronto znajdowała się osada Indian Irokezów, jednak w 1720 roku została ona przekształcona przez Francuzów w ośrodek handlu futrami i misję. W 1904 roku wielki pożar zburzył znaczną część miasta, którego odbudowa sprowadziła wielu imigrantów, głównie z krajów anglosaskich. W Toronto warto zobaczyć zbudowaną w 1975 roku wieżę radiowo-telewizyjna CNN Tower. Jest to najwyższy tego typu obiekt na świecie, ma aż 533 metrów wysokości.


Kultura
Wyróżniamy trzy główne wpływy na kulturę: tradycjonalne rdzenne indiańskie, brytyjskie i francuskie. Trudno jednak mówić o jednolitej tożsamości obecnej ludności Kanady, bowiem składa się ona z przybyszów z całego świata, jest wielorasowa. Dodatkowo znajduje się pod silnymi wpływami ze Stanów Zjednoczonych wraz z coraz większym przenikaniem kapitałów amerykańskich do Kanady i wypieraniem wpływów brytyjskich dochodziło do uzależnienie polityczne i militarne.

Nie oznacza to jednak, że jest ona kopią swoich sąsiadów, musiała stawić czoła przytłaczającym wpływom z południa i stworzyć swój własny wizerunek. Na niego składają się postaci interesujących pisarzy: Alice Murno, Margaret Atwood, Moredcai Richler, Brian Moore, Robertson Davies, czy muzyków: Leonard Cohen, Neil Young, Joni Mitchell. Jedną z cech kulturowego dziedzictwa Kanadyjczyków są tradycje ludów indiańskich i eskimoskich. Innuici są autorami rzeźb zrobionych z kamienia i kości. Artyści indiańscy doszli niemal do doskonałości w dziedzinie sztuki drukarskiej, rzeźbieniu w drewnie i sztukach drukarskich.Znamienną cechą są różnice dostrzegalne pomiędzy francuskim Quebekiem a angielską Kanadą Istnieją dwa urzędowe języki: angielski i francuski. Francuski, którym posługują się mieszkańcy Kanady nie jest dokładnie "europejskim francuskim", są znaczne różnice. Większość mieszkańców w Quebeku, będąca francuskiego pochodzenia, nazywa ten język "quebeckim". Różnice między angielską Kanadą a Quebekiem dostrzegalne są nie tylko w języku, ale i architekturze, religii, muzyce czy kuchni. Quebec wykazuje silną potrzebę autonomii w stosunku do całego kraju. Na współczesny obraz tożsamości Kanadyjczyków wpłynęły w dużym stopniu kultury emigrantów docierających do Kanady. Są nimi emigranci z Azji, ogrom Europejczyków, Latynoameryki - co w całości wpływa na pełną identyfikację kanadyjskiej tożsamości.
Duże rozproszenie ludności sprzyjało zachowaniu odrębnej kultury tych grup.

Tradycje
Wigilia
W części francuskiej największą wagę przykłada się podczas świąt do wigilijnego wieczoru. Około północy, przed wyjściem do kościoła na świąteczną mszę, pod choinką umieszczany jest żłóbek - symbol narodzenia się Chrystusa. Po powrocie z kościoła rodzina zasiada do uroczystego posiłku. Tego wieczoru dzieci rozpakowują prezenty, schowane w wielkich skarpetach przez Świętego Mikołaja. Jednak największe upominki muszą poczekać na otwarcie do Nowego Roku...
Boże Narodzenie
Kanadyjczycy zamieszkujący część angielską celebrują Boże Narodzenie w dniu następnym. Od samego rana wszyscy wymieniają się prezentami. Następnie rodzina wybiera się na mszę, by po powrocie zasiąść do świątecznego obiadu. Do świątecznej tradycji należy także wieszanie w domu gałązek jemioły, przyozdobionych dzwoneczkami.  
Choinka
Inną, prawie od stu lat obecną w Kanadzie, tradycją jest tzw. bostońska świąteczna choinka. Wszystko zaczęło się 6-go grudnia 1917 roku w mieście Halifax. W zatoce zderzyły się dwa statki i doszło do ogromnej eksplozji, w której zginęło ponad 1900 osób, a 9000 innych zostało rannych. W odpowiedzi na tę tragedię, z Bostonu przysłano pomoc – lekarzy, pielęgniarki, jedzenie, sprzęt. W dowód wdzięczności co roku Kanadyjczycy wysyłają do Bostonu specjalne świąteczne drzewko.
Halloween i Święto Dziękczynienia
W Kanadzie 31 października podobnie zresztą jak w Stanach Zjednoczonych obchodzone jest Halloween. W drugi poniedziałek października obchodzone jest Święto Dziękczynienia. Obowiązkowym elementem tego święta jest pieczony indyk, faszerowany nadzieniem z chleba. Pozostałymi świątecznymi symbolami są: róg obfitości, dynia, kukurydza oraz kolorowe jesienne liście.


Ciekawostki
Liczba ludności jest mniejsza niż w Polsce … a powierzchnia kraju 30 razy większa.
Kanadyjczykom zawdzięczamy: koszykówkę, telewizję, telefon, pralkę, zamek błyskawiczny
Kanada słynie z produkcji sera.
Kanadyjczycy nazywają swoją walutę The Loonie. Nazwa pochodzi od nazwy kanadyjskiego ptaka widniejącego na menatach.
Klon, liść klonu to nieodzowny symbol Kanady.
Pierre Berton, jeden z najwybitniejszych pisarzy kanadyjskich, podsumował rzecz krótko i dowcipnie: Kanadyjczycy to ludzie, którzy potrafią uprawiać miłość w kajaku – Kanada to etniczny „tygiel „ wielu narodowości
Kanadyjczyków cechuje tolerancja i poszanowanie innych tradycji – nic dziwnego jak wyżej było wspomniane to kraj imigrantów
W Kanadzie każda prowincja ma swoją dewizę, którą umieszcza się na tablicach rejestracyjnych.
W Kanadzie znajdziemy … polskie Kaszuby , Wilno i prowincję Kartuzy - to dzięki polskim imigrantom z 1858 roku
Kraj jest dwujęzyczny obowiązuje język angielski i francuski.
W Kanadzie bardzo przestrzega się dobrych obyczajów. Nie ma tam płotów ogradzających posiadłości, rzadko zamyka się drzwi na klucz, ale wszyscy wiedzą, że nie wchodzi się na teren posesji bez pytania
Porządek ponad wszystko – w Kanadzie śmieci wystawia się raz w tygodniu przed i wtedy są zabierane. Przed domami nie ma przepełnionych śmietników, czy walających się worków ze śmieciami.
Ponad 60 proc. obywateli mieszka w domkach jednorodzinnych.
Picie alkoholu, czy przeklinanie w miejscach publicznych grozi grzywną.
Kanadyjczycy rzadko spacerują i chodzą pieszo, tutaj każdy ma samochód.
Dlatego też jest to naród raczej ludzi otyłych.
Na terenie Kanady znajduje się około 2 mln jezior, stanowi to aż 8% powierzchni Kanady.
Najczęściej odwiedzaną atrakcję turystyczną kraju - wodospad Niagara.
Nazwa Kanada wywodzi się od słowa "kanata" oznaczającego w języku Indian Huron: klon
Innuici są autorami rzeźb zrobionych z kamienia i kości
W prowincji Quebekiem istnieją dwa urzędowe języki: angielski i francuski
W Kanadzie produkuje się najwięcej na świecie syropu klonowego
Zimowy Karnawał w Quebec City, odbywający się pod koniec lutego. Podczas jego trwania można wykazać się umiejętnościami rzeźbienia w bryłach lodu,
organizowane są ślizgi po śniegu, tańce. W czerwcu organizowany jest Montreal Jazz Festiwal ściągający licznych światowych muzyków. W tym samym
miesiącu w Toronto odbywa się wielokulturowy Caravan, impreza z muzyką etniczna, tańcami, niezłą kuchnią i homoseksualną paradą Gay Pride Day Parade.
Na obszarze gór zlokalizowane są liczne parki narodowe m. in. w Górach Skalistych, park Banff, oferujący możliwość biwakowania w dzikim terenie, wędrówki, moczenie w gorących źródłach i inne atrakcje
W Kanadzie powstają charakterystyczne typy muzyki ludowej- folk. Jej różnorodność odzwierciedla mieszaninę etniczną i kulturową Kanady
Lucy Maud Montgomery jest autorką książki pt. ,,Ania z Zielonego Wzgórza”
Znaną piosenkarką kanadyjskiego pochodzenia jest Celine Dion

Źródło: http://kanada.lovetotravel.pl