Irlandia

Irlandia, Éire, IrelandPowierzchnia:   70,283 tys. km2

Ludność:          4,016 tys. (2005) 95% ludności stanowią Irlandczycy

Gęstość zaludnienia:    51 osób/km2

Średnia długość życia: 74,9 (mężczyźni), 80,3 (kobiety)

Stolica: Dublin (Baile Átha Cliath), 496 tys. mieszkańców (w obrębie aglomeracji ok. 1,1 mln - 1991)

Ustrój: Republika, głową państwa jest prezydent wybierany w wyborach powszechnych co 7 lat (obecnie jest nim Mary McAlesee); organem ustawodawczym jest parlament (Oireachtas) składający się z 166-osobowej Izby Reprezentantów (Dáil Éireann) i 60-osobowego Senatu (Seanad Éireann) o 5-letniej kadencji.
Premierem rządu jest Bertie Ahern (od 1997 roku!)

Święto narodowe: 17 marca (dzień św. Patryka)

Symbol roślinny: shamrock, czyli trójlistna koniczynka

Podział administracyjny: 4 historyczne prowincje: Ulster, Munster, Leinster, Connaught oraz 29 hrabstw plus 5 hrabstw miejskich (county borroughs).

Główne wyznania: katolicy (88%), anglikanie (3%)

Język oficjalny: irlandzki (posługuje się nim ok. 9% ludności) i angielski

Jednostka monetarna: 1 euro = 100 pensów (od 01.01.1999)

Strefa czasu: 0

Większe miasta: Cork (Corcaigh), 191 tys., Limerick (Luimneach), 77 tys., Kingston (Dún Laoghaire), 55 tys., Galway (An Ghaillimh), 47 tys., Waterford (Port Láirge), 41 tys.

Sąsiedzi: Wielka Brytania (długość granicy: 360 km)

Linia brzegowa: 1448 km

Najwyższy szczyt: Carrantuohill (1,041 m. n.p.m.)

Położenie geograficzne:
Irlandia jest państwem wyspiarskim w pn.-zach. Europie, położonym na Oceania Atlantyckim, na zachód od Wielkiej Brytanii, zajmuje ponad 4/5 powierzchni wyspy o tej samej nazwie. Jedynie z Irlandią Północną graniczy na odcinku lądowym. Od Anglii i Walii Irlandię oddziela Morze Irlandzkie i Kanał Św. Jerzego, od Szkocji Kanał Północny. W skład terytorium kraju wchodzi szereg przybrzeżnych wysepek, do największych należą: Acaill (Achill), Mhór i Cliora oraz grupa wysp Árainn (Aran).

Klimat
Klimat Irlandii określa się jako umiarkowany morski wilgotny. Na jego kształtowanie największy wpływ mają napływające z południowego zachodu masy powietrza znad Oceanu Atlantyckiego i łagodząca działalność Prądu Północnoatlantyckiego (Zatokowego). W obrębie wyspy klimat nie jest zbytnio zróżnicowany przestrzennie. Najzimniejsze miesiące w roku to styczeń i luty (średnie temperatury powietrza wahają się wtedy między 4 a 7ºC). Najcieplejsze miesiące to lipiec i sierpnień (temperatury wynoszą wtedy od 14 do 16ºC) Roczna średnia to ok. 10ºC. Ilość opadów jest różna: od 760 mm na wschodzie do 2540 mm na zach. wybrzeżu (w górach). Średnia dla całej wyspy wynosi 1100 mm.

Gospodarka:
Produkt narodowy brutto: 34,1 tys dolarów USA/osobę (2005)
Struktura PKB:   rolnictwo - 5%, przemysł - 46%, usługi 49% (2005)
Zatrudnienie :     rolnictwo - 8%, przemysł - 29%, usługi - 64% (2002)
Struktura użytkowania ziemi: grunty orne - 13%, użytki zielone - 68%, lasy - 5%, pozostałe - 14% (1993)
Turystyka: W 2002 roku odwiedziło Irlandię 6,5 mln turystów, w tym 3,6 mln Brytyjczyków i mieszkańców Irlandii Północnej, 1.600 tys. z pozostałych krajów Europy oraz 977 tys. Amerykanów. Turystyka ma istotne znaczenie w bilansie płatniczym kraju.

Turystyka.

Irlandia to doskonały kierunek zarówno dla tych, którzy lubią zwiedzać zabytki, jak i dla tych, którzy wolą spacery pośród bajkowych krajobrazów.
Na wyspie doliczono się tysiąca gatunków kwitnących roślin i paproci. Większość z nich jest dobrze znana także w innych częściach Europy, są jednak wyjątki, o zaskakującym pochodzeniu. Około 20 gatunków roślin pochodzi z rejonu Morza Śródziemnego oraz cieplejszych zakątków Europy Zachodniej, np. irlandzka orchidea czy kapusta św. Patryka.
Warto zwiedzić:
Leinster: Trinity College, Kilmainham Gaol, Guinness Storehouse, Temple Bar, Dublinia, Opactwo Glendalough, Opactwo Clonmacnoise, Ogrody zamku Birr, Newgrange, Knowth, Dowth.

Munster: Klify Moheru, Zamek Bunratty, Wzgórza Burren, Miasto Limerick, Adare, Miasto Cork, Ring of Kerry, Skała Cashel, Fabryka kryształów w Waterford.

Connacht: Wyspy Aran, Connemara, Kylemore Abbey, Drumcliff, Góra św. Patryka, Westport, Wyspa Achill, Cong.

Północna Irlandia: Zamek Donegal, Tory Island, Armagh, Planetarium i obserwatorium Armagh, Grey Abbey, Góry Mourne, Ratusz miejski, Grobla Olbrzyma, Zamek Dunluce, Zachodni Belfast, Carrick-a-rede, Mury miejskie Derry


Historia

W 1171 król Henryk II włączył zamieszkaną przez potomków celtyckich Gaelów Irlandię w skład Anglii. Ponadto zlikwidował on irlandzki system plemienny i nadał szlachcie angielskiej majątki ziemskie w Irlandii. W następnych latach kolejni władcy angielscy zmuszeni byli tłumić bunty Irlandczyków, pomimo usilnych starań nie udało się przenieść angielskiej reformy kościelnej do Irlandii. Irlandczycy pozostali katolikami, w odróżnieniu od osiedlających się na ich ziemiach Anglików. W XVI w. król Henryk VIII zapoczątkował systematyczną akcję osiedlania protestantów angielskich w północnej dzielnicy Irlandii - Ulsterze. W 1801 utworzono Zjednoczone Królestwo Wielkiej Brytanii i Irlandii. Początkowo irlandzkim katolikom nie dano prawa zasiadania w londyńskim parlamencie, stało się to dopiero w 1829.

Ok. 1870 rozwinął się w Irlandii ruch niepodległościowy nazywany home rule. Początkowo ruchowi przywodził I. Butt, następnie Ch.S. Parnell. Zwolennicy home rule żądali zniesienia unii z Wielką Brytanią i nadania Irlandii autonomii i niezależności wewnętrznej. Zwolennicy ruchu, uznając tylko parlamentarną formę walki, poparli w 1886 liberalny rząd angielski W.E. Gladstone'a, w zamian za wniesienie do parlamentu projektu autonomii Irlandii. Rządowe projekty autonomii przedstawione parlamentowi dwukrotnie odrzucono (1886 i 1893), co zmniejszyło popularność home rule wśród Irlandczyków.

Z końcem XIX w. pojawił się nowy ruch niepodległościowy, dążący do pełnej suwerenności Irlandii, kierowany przez organizację Sinn Fein. W wyborach w 1918 Sinn Fein odniosła zdecydowane zwycięstwo, w roku następnym Irlandia proklamowała niepodległość, jednak nie uznaną przez Wielką Brytanię. W 1921 protestancka większość zamieszkująca Ulster ogłosiła niezależność od Irlandii. Dekretem L. George'a nadano Ulsterowi odrębny od irlandzkiego parlament.

W grudniu 1921 Wielka Brytania uznała niepodległość Irlandii, zatrzymując jednak przy Zjednoczonym Królestwie Ulster (dzisiejsza Irlandia Północna). W 1922 wskutek rozłamu w Sinn Fein doszło do wojny domowej zakończonej w 1923. Od początku niepodległego bytu państwowego głównym problemem podnoszonym przez wszystkie irlandzkie partie polityczne jest sprawa zjednoczenia wyspy. W konsekwencji obrania polityki neutralności w stosunkach międzynarodowych, Irlandia odmówiła w 1949 wstąpienia do NATO. Irlandia jest członkiem EWG od 1973. W 1969 wybuchły w Irlandii Północnej krwawe starcia między protestantami i katolikami, od tego czasu wielkim problemem wewnętrznym Wielkiej Brytanii stał się terroryzm i działalność Irlandzkiej Armii Republikańskiej (IRA). Główne bazy IRA znajdują się na terenie Irlandii. Od podpisania przez rząd irlandzki Ugody z Hillsborough (1985), Irlandia uzyskała głos doradczy w sprawach Ulsteru, zobowiązując się jednocześnie do ścigania członków IRA. 10 IV 1998 w Belfaście (Ulster), zawarto przy "okrągłym stole" ugodę między przedstawicielami ośmiu partii, zaangażowanych w trwający od wieków konflikt między katolikami i protestantami. W okresie ostatnich 28 lat pociągnął za sobą 3228 zabitych i 67 tysięcy rannych. Kompromis przewiduje, że katolicy (43%) i protestanci (54%) zasiądą we wspólnym parlamencie oraz zostanie utworzona rada Północ-Południe, dzięki której Republika Irlandii zyska wpływ na rozwój sytuacji w Ulsterze, który nadal pozostaje w związku z Wielką Brytanią. Od 11 XI 1997 funkcję prezydenta Irlandii pełni Mary Mcaleese .

W lipcu 2005 IRA złożyła historyczne oświadczenie, w którym wyrzeka się zbrojnego terroru. Składając broń IRA zapowiada od tej pory walkę o zjednoczenie Irlandii wyłącznie pokojowymi metodami. W odpowiedzi na oświadczenie IRA armia brytyjska rozpoczęła wycofywanie się z Irlandii Północnej. Rozbrojenie zakończono we wrześniu 2005.

Główne partie:
Fianna Fáil (Żołnierze Losu) - www.fiannafail.ie
Fine Gael (Ród Gaelów) - www.indigo.ie/finegael
Labour Party (Partia Pracy)
Progressive Democrats (Progresywni Demokraci)
Democratic Left (Demokratyczna Lewica)
Green Party (Zieloni) - ireland.iol.ie/resource/green
Sinn Féin (My Sami) - www.sinnfein.ie


IRLANDIA PÓŁNOCNA

Powstała w 1922 roku, gdy po utworzeniu Wolnego Państwa Irlandzkiego, sześć z dziewięciu hrabstw północno-wschodniej prowincji Ulster (irl. Ulaidh) pozostało przy Zjednoczonym Królestwie. W hrabstwach tych dominowali protestanci, w większości potomkowie szkockich i angielskich osadników, którzy nie chcieli mieszkać w katolickiej Irlandii.
Stolica: Belfast
Język urzędowy: angielski, irlandzki
Powierzchnia: 14 121 km²
Liczba ludności (2005): 1 710 000
Gęstość zaludnienia: 121 osób/km²
Jednostka monetarna: Funt szterling (GBP, £)
Strefa czasowa: UTC , czas letni: UTC+1
Domena internetowa: .uk, .ie, .eu
Kod samochodowy: GB
Kod telefoniczny: +44


Święta w Irlandii

Dzień Świętego Patryka
Głównym Świętem Narodowym i religijnym w Irlandii jest obchodzony - 17 marca Dzień Świętego Patryka, patrona kraju. Istotną tradycją podczas obchodów tego święta jest noszenie zielonych ubrań; zieleń jest kolorem narodowym, nawiązującym do krajobrazu wyspy i symbolizującym trójlistną koniczynę, przypisywaną św. Patrykowi. Irlandczycy organizują wówczas uliczne pochody i festyny. Obchody tego święta celebrowane są także w wielu krajach na świecie, gdzie dużą popularnością cieszy się kultura celtycka.
Święta narodowe
Pośród innych świąt narodowych obchodzonych w Irlandii wymienia się: Nowy Rok, Wielki Piątek, Poniedziałek Wielkanocny; Pierwszy poniedziałek maja, Pierwszy poniedziałek czerwca, Pierwszy poniedziałek sierpnia i Pierwszy poniedziałek października – to tzw. święta bankowe, będące dniami wolnymi od pracy; Boże Narodzenie (25 grudnia) oraz Drugi Dzień Świąt Bożego Narodzenia. Irlandia jest krajem bardzo religijnym stąd uroczyste obchody najważniejszych świąt kościelnych, tj. Wielkanoc i Boże Narodzenie.
Wielkanoc
Dzisiejsze irlandzkie tradycje związane z obchodami świąt Wielkanocnych mają niewiele wspólnego z tymi, które kultywowano w przeszłości. Współcześnie w Wielką Sobotę należy mieć w domu wodę święconą, której powinno się wypić trzy łyki dla zdrowia oraz skropić cały dom dla szczęścia. W niedzielę spożywa się uroczysty obiad, a resztę czasu przeznacza się na odpoczynek. Nie kultywuje się tradycji i raczej nie przeżywa religijnych uniesień.
Boże Narodzenie
Przygotowania do świąt Bożego Narodzenia rozpoczynają się już w październiku, gdzie przyrządza się świąteczne przysmaki, takie jak: Christmas Cake (ciasto z alkoholem i suszonymi śliwkami) oraz Plum Pudding (pudding śliwkowy). Dekoruje się wystawy sklepowe, mieszkania i ulice. Punktem wyjściowym do świętowania jest święto Niepokalanego Poczęcia w Kościele Katolickim - 8 grudnia. 24 grudnia zawiesza się na kominku skarpety w oczekiwaniu na prezenty; na kolację podaje się najczęściej indyka, a o północy uczestniczy się we Mszy Świętej. W drugi Dzień Świąt, czyli St. Stephen’s Day kolędnicy chodzą po domach i zbierają datki. Oficjalnym dniem kończącym święta jest 6 styczeń, czyli święto Trzech Króli.
Pozostałe święta
Inne znane święta w Irlandii to: Dzień św. Brygidy (żeński odpowiednik św. Patryka) – obchodzony 1 lutego i zwiastujący nadejście wiosny w kobiecej formie; 1 maja Międzynarodowe Święto Pracy; 1 listopada Wszystkich Świętych - schrystianizowana wersja celtyckiego święta Samhain, podczas którego na wzgórzach całego kraju zapala się ogniska. Poza tym w Irlandii bezustannie organizowane są nowe imprezy kulturalne, uroczystości i festiwale mające charakter lokalny, a kilka razy w roku mają tutaj miejsce przedsięwzięcia na skalę międzynarodową.


Kuchnia.

Typowe irlandzkie śniadanie „dużo i tłusto” - smażone kiełbaski wieprzowe (sausages) , smażone plastry bekonu (rashers), jajko sadzone lub jajecznica, white pudding (rodzaj białej kaszanki) lub black pudding (rodzaj czarnej kaszanki), pieczony pomidor, hash brown (odpowiednik polskiego placka ziemniaczanego smażony na głębokim tłuszczu), fasolka w sosie pomidorowym, smażone pieczarki
Śniadanie
W Irlandii Północnej śniadanie nazywa się Ulster Fry – trochę „lżejsza” odmiana - placki sodowe (ang. soda farls), pieczone z mąki pszennej z dodatkiem wody sodowej i maślanki , potato cakes, przygotowywane z gotowanych ziemniaków, mąki i masła. Na śniadanie zazwyczaj podaje się też porcję tradycyjnej owsianki lub smażony bekon, kiełbaski, jajka, placki ziemniaczane, czy kaszankę.
Obiad
Tradycyjny obiad składa się przede wszystkim z baraniny oraz ziemniaków ( taką potrawą jest m. in. Irish stew - czyli baranina duszona z ziemniakami i cebulą w gęstym sosie ). Warto także skosztować colcannon, czyli gotowanych ziemniaków obsmażonych na maśle z cebulą i kapustą lub porami (na północy na tę potrawę mówi się champ) oraz słodki chlebek korzenny z bakaliami, zwany barm brack. Kolacja jest dość lekka, podaje się przeważnie wędliny.
Potrawy tradycyjne
Coś tradycyjnego ? Coddle - potrawa tradycyjnie związana z irlandzkim Dublinem. Było to podobno ulubione danie Deana (Jonathan Swift) Potrawa składa się z warstwy gotowanych parówek wieprzowych i tłustego bekonu z pokrojonymi w plasterki ziemniakami i cebulą w wywarze z plastrów bekonu i kiełbasek. Jedyną przyprawą jest przeważnie sól i pietruszka.
Alkohole
Coś mocniejszego ? – Baileys irlandzki likier (whisky i śmietanka z dodatkiem wanilii i kakao) Jameson - odmiana irlandzkiej whiskey typu blended, po raz pierwszy wyprodukowana w 1780 roku przez Johna Jamesona Cider (znany w Polsce jako cydr) – gazowany napój alkoholowy z jabłek (np. Bulmers).
Piwo i kawa
Mocne i tradycyjne również Irlandzkie piwa – Beamish, Guinness Glass of Guinness, Kilkenny. No i oczywiście nie można zapomnieć o kawie po irlandzku - Irish coffee, Caife Gaelach czyli Kawa , Whisky i Bita Śmietan


Koniczyna jest symbolem Irlandii oraz pewnego święta w nim obchodzonego w dniu 17 marca. Irlandzkie święto dnia świętego Patryka ( angielskie - Saint Patrick's Day, irlandzkie zaś Lá 'le Pádraig lub Lá Fhéile Pádraig ) posiada w historii tego kraju bardzo głębokie korzenie.

Pochodzenie święta
Otóż dotyczy ono postaci, która wcale nie pochodziła z Irlandii. Około roku 400 wówczas 16 letni chłopiec przybył porwany przez piratów prawdopodobnie z  Bretanii lub Szkocji. Kilka lat później zbiegł do Galii. Tam skończył studia, a także przyjął święcenia kapłańskie. Wstąpił do klasztoru, następnie został biskupem. Mimo wszystkich wydarzeń, jakie miały miejsce w jego życiu, nigdy nie przestawał myśleć o Zielonej Wyspie. Wrócił do Irlandii w roku 432. Nie był pierwszym misjonarzem tego kraju, mimo tego to właśnie on wniósł wielki wkład w nową kulturę i krzepienie w Irlandii ducha chrześcijaństwa. On też przyczynił się do tego, że Irlandia przyjęła chrzest i została ewangelizowana. Święty Patryk zniósł pogaństwo z Druidów w Tatrze, wodzów i królów chrzcząc ich w świętych studniach.
Trójlistna koniczyna
Według dawnych prawideł irlandzkich święty Patryk posłużył się właśnie trzylistną koniczyną by wyjaśnić pierwszym irlandzkim chrześcijanom dogmat Trójcy Świętej: istnieją trzy osoby Boskie a jednocześnie całość tworzy Boga. Tak oto symbolem święta Świętego Patryka stała się zielona trzylistna koniczyna. Sam święty kresu swoich dni dożył w klasztorze Down, gdzie zmarł 17 marca w roku 461.
Świąteczne tradycje
Tego też właśnie dnia jest obchodzone święto. Dzień wolny od pracy. Na ulicach, w barach i w domach króluje kolor zielony, irlandzkie piwo, irlandzkie jedzenie i zabawy, irlandzka muzyka oraz liczne parady trwające pięć dni – uczestniczy w nich łącznie około pół miliona osób.  Jednak oficjalnym trunkiem związanym z tym świętem jest nie piwo a… whiskey. Tego dnia należy wypić szklankę tego trunku zwaną inaczej „dzbanem Patryka”. Owa fraza swój rodowód również posiada w historii.
Święty Patryk i legendy
Otóż święty Patryk nastraszył potworami grasującymi w knajpie szynkarkę, która nie dolewała pełnych miarek trunków. Od tej pory szklanice solidnie napełniane były przez nią po brzegi. Świętemu Patrykowi legendy przypisują jeszcze jedno zdarzenie. Otóż miał on się przyczynić do wypędzenia z wyspy węży. Ile w tym prawdy ? Raczej niewiele. Otóż najnowsze badania potwierdzają, że nigdy tam węże nie występowały. Być może chodziło tu raczej o Pogan, których wiara mogła być utożsamiana z diabłem pod postacią węży, a których święty Patryk nawrócił na chrześcijaństwo. Jeszcze inne z legend głoszą, że święty Patryk posiadał cudowne moce uzdrawiania dotkniętych nieuleczalnymi chorobami. Również doczesne szczątki miały takową moc posiadać. Ile w tych przekazach prawdy ? Tego się już raczej nie dowiemy. Faktem jest natomiast, że święto to jest również w naszym kraju z roku na rok coraz bardziej i huczniej obchodzone.

Kultura

Wszyscy znają skoczny narodowy taniec Irlandczyków. Ale nie wszyscy wiedzą dlaczego tańczy się go bez udziału rąk. Ręce w tańcu są opuszczone wzdłuż ciała i symbolizuje to podział wyspy. Podobno Irlandczycy podniosą ręce dopiero wtedy, gdy Irlandia będzie zjednoczona.

Obok muzyki tradycyjnej Irlandia słynie też z prężnej sceny rockowej, to stąd pochodzą muzycy: Bob Geldof, Sinéad O'Connor i Van Morrison, oraz zespoły: U2, Enya,The CoorsThe Cranberries i The Clannad. Z Irlandii pochodzą znakomici pisarze: Oscar Wilde, James Joyce, Samuel Beckett, Clive Staples Lewis. Irlandczycy związani są nie tylko z literaturą, ale i innymi dziedzinami sztuki np. aktorzy pochodzenia irlandzkiego to m.in. Peter O'Toole, reżyserzy: John Ford, Neil Jordan i Jim Sheridan.

Irlandzki poeta Yeats William Butler napisał słowa które idealnie oddają ducha tego kraju: „Nie ważne, kim masz być. Wychyl do dna, gdy chcesz pić. Śpiewaj, tańcz, do przodu idź, odkryj w sobie Irlandię."

Ciekawostki o Irlandii

Irlandczycy są mistrzami opowieści, świetnie śpiewają, brzdąkają na wielu instrumentach. Wieczorem, szczególnie w pubach, gdzie grają na żywo zespoły , irlandzkie puby to już swoista tradycja
A może chcesz nabyć wiedzę? - udaj się do zamku Blarney – jest tam połowa kamienia koronacyjnego, który ma ponoć niezwykłą moc – jak się go pocałuje – dostaje się dar elokwencji.
Na tablicy rejestracyjnej samochodu, dwie pierwsze liczby to rok produkcji
Dzień św. Patryka to najważniejsze święto w Irlandii, odbywają się wtedy koncerty, parady, wszyscy bawią się przy muzyce i tańcu.
Jedna z sieci hotelowych oferuje podczas świąt darmowy nocleg w swych hotelach dla małżeństw, w których osoby noszą imię Maria i Józef
Przed świętami ofiarowuje się podarunki ludziom, z których usług korzystało się w mijającym roku: mleczarzom, listonoszom
Irlandia to kraj zmiennej pogody – wyjeżdżając koniecznie weź kurtkę i parasol , raz pada raz świeci słońce, taki już urok tego kraju
Reprezentancja Irlandii w 85-letniej historii rozegrała aż 705 meczów z Polską, w tym 233 mecze wygrała, a 304 przegrała. Pozostałe spotkania zakończyły się remisem.
W tańcu irlandzkim ręce zawsze trzymane są blisko ciała. Jest to pozostałość po czasach, kiedy tańce były zabronione i odbywały się w ciasnych pomieszczeniach piwnicznych. Inna przypowieść mówi, że ręce są trzymane na pamiątkę buntu przeciwko najeźdźcom brytyjskim, a symbolizują spętanie.
Z Irlandii wywodzi się święto Halloween. Początkowo nazywało sie ono Samhain. W wyniku emigracji do Ameryki święto zostało zaszczepione na amerykańskim gruncie i zmienione powróciło do Europy. W Irlandii obchodzone jest bardzo hucznie.
Większość okien w Irlandzkich domach otwiera się na zewnątrz. Ma to plusy i minusy. Zwiększa się powierzchnia użytkowa mieszkania, ale znacznie trudniej takie okno umyć.
Irlandczycy nie używają banknotów o dużych nominałach. Najwyższy tolerowany w handlu to banknot o wartości 50 euro. 100 i wyższe nominały budzą wręcz popłoch i sprzedawców.
Irlandczycy kupują w sklepach wyłącznie produkty rodzime, stąd na wszystkim można znaleźć naklejkę "Buy me, I'm Irish"
Irlandczycy kochają konie, a wyścigi są tu organizowane często i przyciagają tłumy.
Pierwszy dzień wiosny przypada w Irlandii 1 lutego. Według kalendarza pory roku zbiegają się dokładnie z początkiem miesięcy: lutego, maja, sierpnia i listopada.
W ostatni dzień karnawału Irlandczycy świętują Pancake Day czyli Dzień Naleśnika. Odpowiada on naszym Ostatkom, a w tym dniu serwuje się naleśniki pod każdą postacią. Są one symbolem dawnej tradycji, nakazującej zużyć wszystkie resztki przez Wielkim Postem.
Jednym z symboli Irlandii jest piwo Guiness, którego dziennie wypija się na świecie 9 mln kufli. Kompania nie tylko posiada oddziały w sześciu miastach świata, ale również własne statki do przewozu piwa.
Jedną z najbardziej charakterystycznych gier irlandzkich jest hurling. Do gry używane są charakterystyczne kije (nazywane hurleys) i piłka podobna do tej jaka używana jest w krykiecie (sliotar). Hurling jest jedną z najszybszych i najbardziej kontaktowych gier boiskowych na świecie.
Harfa jest symbolem Irlandii, a jej wizerunek znajduje się na walucie. Harfa, która stała się wzorem dla symbolu państwowego istnieje naprawdę. Obecnie przechowywana jest w Trinity College w Dublinie.

http://irlandia.lovetotravel.pl/