Dyrektor szkoły walijskiej z wizytą w SP 13

W dniach 26.05 - 29.05.2010 gościliśmy panią Helen Pritchard - dyrektorkę Szkoły Podstawowej St Peter's Church w Wrexham (Walia). Pani Pritchard była gościem naszej szkoły w ramach nawiązania współpracy partnerskich miast i szkół Raciborza i Wrexham.

Pani Pritchard miała możliwość zwiedzenia naszej pięknie wyremontowanej i odnowionej szkoły, zobaczenia klas i poznania nauczycieli uczących oraz zapoznania się z rozkładem lekcji i bieżącymi wydarzeniami  naszej szkoły. Pani Helena była również gościem na lekcji języka angielskiego dotyczącej Walii a prowadzonej przez panią Karolinę Blicharczyk i na lekcji w klasie I a u pani Renaty Muzyk.

Oprócz wizyty w naszej szkole gość z Walii miał również sposobność uczestniczyć w Festiwalu Ekologicznym, zwiedzić Opactwo Cysterskie w Rudach, nasze miasto, uczestnicząc w spacerze po najważniejszych punktach Raciborza (przewodnikami była młodzież z Gimnazjum Nr 1), a w ostatnim dniu odbyła się jeszcze krótka wycieczka przed odlotem do Walii po Krakowie.

Wspólnie z panią Helen Pritchard przyleciał dyrektor gimnazjum w Wrexham pan Peter Agnew, który nawiązał współpracę z Gimnazjum Nr1 w Raciborzu, co zaowocowało nie tylko współpracą naszej szkoły z Gimnazjum Nr1, ale i obu szkół walijskich, które pomimo bliskiego sąsiedztwa w mieście nie miały okazji zacieśnić więzów. Wrażenia naszych gości z Walii były niezwykle pozytywne i zaskakujące - chwalili naszą tradycyjną polską kuchnię, porządek i czystość w szkole i na mieście, gościnność i otwartość Polaków. Byli także pod wrażeniem umiejętności językowych uczniów.

W przyszłości nasza współpraca będzie skupiać się na wymianie listów, e-maili, prezentacji z uczniami szkoły w Wrexham koncentrując się zwłaszcza na tematyce regionalnej, kulturze i tradycji.

Laura Kiersz