Szkoła Podstawowa nr 13 im. Stanisława Staszica w Raciborzu

Sadzenie wrzosów z Castoramą

Uczniowie naszej szkoły: klasa 6 b z p. Ireną Procek i klasa 4 a z p. Karoliną Blicharczyk wzięli udział w warsztatach zorganizowanych przez Castoramę. Pracownik Castoramy pokazał uczniom w jaki sposób nasadzać rośliny, jak je przesadzać i jak pielęgnować. Nauczyliśmy się rozpoznawać gatunki roślin doniczkowych.

Jak pielęgnować wrzosy w doniczkach?

Kolorowe wrzosy kupione jesienią często nie przetrzymują zimy. Najczęściej zamierają z powodu przemarznięcia lub niewłaściwej pielęgnacji. Jeśli chcemy przezimować wrzos na parapecie lub balkonie musimy zapewnić mu właściwą pielęgnację i ochronę przed mrozem.

  Wrzos w pojemniku nie jest prosty do utrzymania. Przede wszystkim należy zapewnić roślinie odpowiednie podłoże. Rośliny wrzosowate wymagają ziemi kwaśnej, torfowej. Po drugie należy uważać, aby nie podlewać roślin zbyt obficie. Lubią one raczej przepuszczalne i suche podłoże. Podlewamy ostrożnie – kiedy wyraźnie przeschnie ziemia w pojemniku. Ważne, żeby doniczka nie stała na podstawce z wodą, gdyż może to doprowadzić do gnicia korzeni, a to oznacza zamieranie rośliny. Wrzosowate często chorują na choroby grzybowe (fytoftoroza, rizoktonioza, zamieranie pędów, szara pleśń). Często spowodowane jest to właśnie nadmiarem wilgoci. Warto więc profilaktycznie podlać lub opryskać rośliny kilka razy – poczynając od wiosny do końca lata – preparatami grzybobójczymi.

 Jeśli wrzos kupiony był w bardzo małej doniczce warto przed zimą przesadzić go w nieco większą, z większą ilością podłoża. Pomoże to młodej roślinie lepiej przetrzymać zimę. Możemy zrobić to jeszcze późną jesienią. Nie należy też ścinać wrzosów po przekwitnięciu. Ścinamy je dopiero wiosną – usuwając jedynie przekwitłe kwiatostany. Przycięcie roślin przed zimą z pewnością osłabi je i narazi na przemarznięcie. Jesienią nawozimy tylko nawozami tzw. jesiennymi (bez zawartości azotu). Wzmocnią one rośliny na okres zimy.