ORGANIZACJA PRACY ŚWIETLICY W OKRESIE PANDEMII

ANEKS DO REGULAMINU ŚWIETLICY OBOWIĄZUJĄCY OD DNIA 26.08.2020 R.

Organizacja pracy świetlicy w okresie epidemii.

1. Do świetlicy szkolnej uczęszczają wyłącznie dzieci zdrowe, bez objawów chorobowych sugerujących chorobę zakaźną oraz gdy domownicy nie przebywają na kwarantannie lub w izolacji w warunkach domowych.

2. W drodze do i ze szkoły opiekunowie z dziećmi oraz uczniowie przestrzegają aktualnych przepisów prawa dotyczących zachowania w przestrzeni publicznej.

3. Pierwszeństwo w przyjęciu dziecka do świetlicy mają dzieci rodziców pracujących w wybranych sektorach zawodowych : służb opieki medycznej, służb mundurowych, zakładów produkcyjnych oraz handlu. Pozostałe dzieci obojga rodziców pracujących, matek samotnie wychowujących dzieci i zamieszkałe poza Raciborzem będą przyjmowane w miarę wolnych miejsc.

4. Wszystkim wchodzącym do świetlicy będą zapewnione środki do dezynfekcji rąk. Są one rozmieszczone są w świetlicy w sposób umożliwiający łatwy dostęp dla wychowanków pod nadzorem opiekuna.

5. W pomieszczeniach wykorzystanych na zajęcia świetlicowe wywieszono instrukcje z zasadami zachowania higieny.

6. Sale świetlicowe, toalety oraz ciągi komunikacyjne są regularnie myte i dezynfekowane.

7. Nauczyciele zobowiązani są w miarę możliwości do organizacji zajęć świetlicowych ograniczających bezpośredni kontakt uczniów ze sobą.

8. Przedmioty i sprzęty znajdujące się w świetlicy, których nie można skutecznie umyć, uprać lub dezynfekować, zostały usunięte lub umieszczone w miejscu uniemożliwiającym użycie.

9. Salę przeznaczoną na organizację zajęć świetlicowych wietrzy się przynajmniej raz na godzinę.

10. Nauczyciel podczas zajęć świetlicowych wyjaśnia dzieciom:

a) jakie zasady obowiązują w szkole oraz świetlicy i dlaczego zostały wprowadzone,

b) instruuje, pokazuje techniki właściwego mycia rąk wg instrukcji mycia rąk,

c) zwraca uwagę na to, aby dzieci często i regularnie myły ręce, szczególnie przed jedzeniem, po skorzystaniu z toalety i po powrocie z pobytu na świeżym powietrzu, nie dotykały oczu, nosa i ust

11. Uczniowie będą wyposażeni w przybory szkolne, które będą na bieżąco dezynfekowane przez wychowawcę świetlicy zaraz po użyciu.

12. Osoby przyprowadzające uczniów do świetlicy NIE WCHODZĄ do budynku szkoły. Rodzic ma obowiązek podprowadzić ucznia pod drzwi placówki.

13. W sytuacji odbioru dziecka ze świetlicy szkolnej należy : - nie wchodzić do budynku szkoły - zadzwonić do wychowawcy świetlicy z informacją o chęci odbioru dziecka Tel: 600 183 080

14. Należy zapewnić sposoby szybkiej, skutecznej komunikacji z opiekunami ucznia, na bieżąco informować wychowawcę świetlicy o zmianie numeru telefonu.

15. Jeżeli wychowawca świetlicy zaobserwuje u ucznia objawy mogące wskazywać na infekcję dróg oddechowych, w tym w szczególności gorączkę, kaszel, należy odizolować ucznia w odrębnym pomieszczeniu lub wyznaczonym miejscu, zapewniając min. 2 m odległości od innych osób, i niezwłocznie powiadomić rodziców/opiekunów o konieczności odebrania ucznia ze szkoły (rekomendowany własny środek transportu).

16. Podczas zajęć świetlicowych dziecko będzie mogło spożywać posiłek tylko w czasie wyznaczonym przez wychowawcę świetlicy i w specjalnie przygotowanym i zdezynfekowanym miejscu.

17. W celu bezpieczeństwa zaleca się używanie przez dziecka maseczki podczas zajęć świetlicowych.

Podstawa prawna:

• Rozporządzenie zmieniające Ministra Edukacji Narodowej w sprawie bezpieczeństwa i higieny w publicznych i niepublicznych szkołach i placówkach. Dz.U. 2020 poz. 1386 z dnia 12 sierpnia 2020 r.

• Rozporządzenie Ministra Edukacji Narodowej w sprawie czasowego ograniczenia funkcjonowania jednostek systemu oświaty w związku z zapobieganiem, przeciwdziałaniem i zwalczaniem Covid 19 Dz.U. 2020 poz. 410 z dnia 11 marca 2020 r.

• Rozporządzenie Ministra Edukacji Narodowej w sprawie szczegółowych rozwiązań w zakresie czasowego ograniczenia funkcjonowania jednostek systemu oświaty w związku z zapobieganiem, przeciwdziałaniem i zwalczaniem Covid 19 Dz.U. 2020 poz. 493 z dnia 20 marca 2020 r.