Jesteś tu: » Strona startowa » Teatr Trzynastka

 

"Każdy człowiek ma w sobie wielkie 
możliwości, musi je tylko odkryć"
Kartezjusz

 

 

TEATR  TRZYNASTKA

 

Zajęcia teatralne prowadzone są w Szkole Podstawowej nr13 w Raciborzu już od ośmiu lat. Opiekunami są mgr Zdzisława Bobyk, mgr Elżbieta Kocyłowska. Swoje działania opierają na kreatywności, dbają o rozwój talentów dzieci i młodzieży, co wpływa na kształtowanie osobowości młodego pokolenia. Spotkania odbywają się regularnie dwa razy w tygodniu. "Teatr Trzynastka" cieszy się dużą popularnością wśród młodzieży szkolnej. Poszczycić się może wieloma sukcesami.

 

 

 

Cele i zadania kółka teatralnego:

 1. Kulisy teatru
  • Wprowadzenie terminologii związanej z teatrem.
  • Poszerzanie słownictwa związanego z teatrem, sztuką, filmem.
  • Rozwijanie zainteresowań sztuką teatralną.
  • Wskazanie piękna języka polskiego.
  • Rozwijanie wyobraźni
  • Sztuka ekspresji gestu, ruchu, mimiki.
  • Praca nad dykcją i płynnością wypowiedzi.
  • Umiejętność właściwej interpretacji tekstów poetyckich i prozatorskich.
  • Oswajanie ze sceną.
  • Umiejętność nawiązywania kontaktu z widzem, wykorzystywanie przestrzeni scenicznej.
 2. Opracowanie i przygotowanie scenariuszy autorskich różnych form teatralnych.
 3. Pomoc i doradztwo w organizowaniu imprez szkolnych.
 4. Wykonywanie i umiejętne wykorzystanie rekwizytów teatralnych (stała współpraca z kółkiem pOstatnieycznym).
 5. Wzbogacanie o nowe stroje i rekwizyty szkolnej garderoby "Teatru Trzynastka".
 6. Prezentowanie dorobku artystycznego na konkursach i przeglądach kultury teatralnej.
 7. Organizowanie imprez środowiskowych - spektakle "Teatru Trzynastka" dla uczniów, szkoły, rodziców, zapraszanych gości.


We wtorkowy wieczór byliśmy świadkami prawdziwej sztuki w najczystszym wydaniu. Prawie czterdziestoosobowa grupa Teatru „Trzynastka” pod kierownictwem Zdzisławy Bobyk i Elżbiety Kocyłowskiej zaprezentowała się w jasełkach, dzięki którym wszystkich ogarnęła atmosfera zbliżających się Świąt Bożego Narodzenia. Już przy wejściu do sali widzowie podziwiali przepiękną scenografię przygotowaną przez Katarzynę Jasion, m.in. prawdziwą stajenkę, śnieżynki, szopy i siano, na którym urodził się Chrystus. Aktorzy zaprezentowali się w fantastycznych strojach.

Jasełka 2016
czytaj więcej

W czwartek, 17. grudnia 2015 r. mieliśmy okazję obejrzeć już kolejne przedstawienie bożonarodzeniowe, przygotowane przez Teatr Trzynastka pod kierunkiem Z. Bobyk i E. Kocyłowskiej. Tym razem nasze wspaniałe reżyserki wybrały do adaptacji „Królową śniegu”, jedną z najpiękniejszych baśni H. CH. Andersena. I jak się można było spodziewać, nie zawiodły widzów! Wybrały dzieło ponadczasowe. Uniwersalny przekaz sprawia, że ma ono niezwykłą wartość dla każdego pokolenia. Mimo upływu lat wciąż kształtuje wrażliwość najmłodszych.

Królowa Śniegu w SP13
czytaj więcej

15. grudnia 2014 r. o godz. 17.30 zebrani w sali gimnastycznej widzowie z zaciekawieniem oczekiwali na rozpoczęcie przedstawienia pt. "Trzy duchy" na motywach "Opowieści wigilijnej" K. Dickensa.

Szkolny teatr zmierzył się z czymś nowym. Tym razem nie obejrzeliśmy jasełek, lecz bardzo interesującą interpretację "Opowieści wigilijnej". 

Przedstawienie bożonarodzeniowe
czytaj więcej

W czwartek wieczorem teatr „Trzynastka" wystąpił w sali gimnastycznej SP13 z bożonarodzeniowymi jasełkami. W ich przygotowanie zaangażowała się prawie czterdziestoosobowa grupa uczniów i kilku nauczycieli. Tym razem reżyserki przedstawienia, Elżbieta Kocyłowska i Zdzisława Bobyk, nadały mu tytuł „Aby nie zgasła gwiazda".

 

Jasełka w SP13
czytaj więcej

O 16.00 rozpoczął się świąteczny kiermasz zorganizowany przez Radę Rodziców. Można było kupić przygotowane przez uczniów piękne stroiki oraz upieczone przez ich mamy ciasta i ciasteczka. Otwarta była też w świetlicy kawiarenka. 

Punktualnie o godz. 17.00 wszyscy zebrali się w sali gimnastycznej. Zgromadzonych gości i pracowników szkoły powitała dyrektor B. Małek i zaprosiła do obejrzenia przedstawienia jasełkowego pt. "W drodze do Betlejem". Od kilku lat swoim śpiewem uświetnia nasze jasełka  Zuzanna Szreder. Tak było też i tym razem. Znana piosenkarka wystąpiła dwukrotnie.

W drodze do Betlejem
czytaj więcej
| Strona 1 | Strona 2 |

Galerie

Jasełka 2007

Poleć nasNapisz do nas

Opracowanie: szkolnastrona.pl