Świąteczne warsztaty w Ostrawie

30 listopada 2010 roku grupa uczniów z klas II-V pojechała do zaprzyjaźnionej szkoły specjalnej w Ostrawie, aby pod opieką nauczycielek M. Sochackiej i K. Jasion oraz dyrektor B. Małek wziąć udział w warsztatach ceramicznych i kulinarnych. Tematem przewodnim były zwyczaje bożonarodzeniowe.

Dzieci, pod kierunkiem czeskich pedagogów, wykonywały różnorodne ozdoby świąteczne z gliny. W czasie  kiedy glina wypalała się w specjalnym piecu, zajęły się zdobieniem  pierników upieczonych dzień wcześniej przez gospodarzy z Ostrawy. Przepięknie udekorowane ciastka zawisły już na  klasowych choinkach.

Czescy uczniowie wysłuchali przez radiowęzeł szkolny audycji na temat  obchodów Świąt Bożego Narodzenia w Polsce. Po zajęciach oprowadzili gości po swojej szkole, pokazali sale do terapii sensorycznej, do zabaw, oraz sale do zajęć lekcyjnych.

Ozdoby ceramiczne, które powstały w czasie spotkania zostaną pomalowane przez uczniów szkoły specjalnej oraz ich nauczycieli i przywiezione do nas 15 grudnia, kiedy to będziemy ich gościć z rewizytą na warsztatach kulinarnych.

Na delegacji z SP13 ogromne wrażenie zrobiła twórczość artystyczna chorych dzieci. Mamy nadzieję, że te spotkania wzbogacą wychowanków obu szkół. Nauczą współodczuwania, tolerancji, otwartości na innych poprzez oddziaływanie na uczucia i wyobraźnię. Współpraca zapowiada się obiecująco.

R. Mertuszka