O współpracy i integracji w SP 13

Od 8. lat Szkoła Podstawowa nr 13 w Raciborzu ściśle współpracuje ze Szkołą Podstawową Kpt. Vajdy z czeskiej Ostrawy. Dekret o współpracy podpisano w 2009 r. Współpraca ta jest bardzo owocna - uczniowie integrują się w ramach UE , odbywają wspólne warsztaty i zajęcia sportowe, plastyczne, teatralne i inne, mogą poznać kulturę i tradycje swoich miast i regionów. Częste spotkania dają również nauczycielom możliwość wymiany doświadczeń.

25.04.2017 r. z wizytą w Raciborzu przebywali uczniowie i nauczyciele szkoły podstawowej z Ostrawy. Zostali ciepło i serdecznie powitani w murach " Szczęśliwej Trzynastki", a następnie wraz z uczniami SP 13 uczestniczyli w zajęciach plenerowych   w Oborze. Wspólnie z przewodnikiem zwiedzali Arboretum Brany Morawskiej, zachwycali się pięknem leśnych widoków. Szczególne wrażenie wywarł na wszystkich Zaczarowany Ogród z kolekcją różnorodnych roślin. Ponieważ pogoda dopisała, zamiast tradycyjnego obiadu w szkolnej stołówce przygotowano grilla na miejscu biwakowym. Po długim spacerze wyjątkowo smakowała pieczona kiełbasa, a wspólne gry i zabawy dały możliwość lepszego poznania się i integracji.

25.05.2017 r to uczniowie SP 13 gościli w Czeskiej Republice. Z uczniami i nauczycielami z zaprzyjaźnionej szkoły spotkali się w arboretum w Novym Dworze, jednym z najpiękniejszych ogrodów botanicznych w Czechach. Podziwiali niesamowite bogactwo  rzadko spotykanych, prawie stuletnich drzew i krzewów; gigantyczne sosny i cedry, kwitnące różaneczniki oraz rosnące w szklarni rośliny tropikalne. Kolejnym punktem programu był spacer w centrum Opawy i wspólny obiad w  Buly arena  w miejscowości Kravare. Zaprzyjaźnione szkoły już planują kolejne spotkania.

K. Blicharczyk