Sprawdzian szóstoklasistów

4 kwietnia uczniowie klas szóstych mieli okazję sprawdzić swoją wiedzę, pisząc sprawdzian podsumowujący edukację w szkole podstawowej. Większość uczniów pisała w sali gimnastycznej.

Sprawdzianu nie można nie zdać. Wynik ma znaczenie tylko informacyjne i nie powinien być podstawą do prowadzenia jakiejkolwiek selekcji.

Na sprawdzianie badany i oceniany jest poziom osiągnięć uczniów w zakresie pięciu obszarów umiejętności:

-  czytania,
-  pisania,
-  rozumowania,
-  korzystania z informacji,
-  wykorzystywania wiedzy w praktyce.

Prace uczniów są sprawdzane i punktowane przez specjalnie przygotowanych i przeszkolonych egzaminatorów. Egzaminatorów powołuje dyrektor OKE. Egzaminatorzy nie mogą sprawdzać prac uczniów ze szkoły, w której są zatrudnieni.

Wynik sprawdzianu to suma punktów uzyskanych za wykonanie zadań otwartych i zamkniętych. Wyniki sprawdzianu ustala okręgowa komisja egzaminacyjna. Ustalony wynik jest ostateczny.

Maksymalnie na sprawdzianie można uzyskać 40 punktówWyniku sprawdzianu nie odnotowuje się na świadectwie szkolnym.

Każdy uczeń otrzymuje wystawione przez OKE zaświadczenie o szczegółowych wynikach sprawdzianu. Uczeń (słuchacz) lub jego rodzice (prawni opiekunowie) zaświadczenie o wynikach sprawdzianu odbierają w szkole.