Europejski Dzień Języków

27 września nasza szkoła uczciła Europejski Dzień Języków. Głównym celem imprezy było zwrócenie uwagi najmłodszych na istotę znajomości języka obcego. Żyjemy w XXI wieku, jesteśmy Europejczykami, możemy bez granic podróżować i pracować w praktycznie każdym kraju Europy, lecz bez znajomości języka obcego nie mamy szans na zawarcie nowych przyjaźni, otrzymanie dobrej pracy lub poznanie wielu ciekawych miejsc.

Mając to wszystko na uwadze, nasi uczniowie podeszli do zadania bardzo odpowiedzialnie. Klasy 3-6 wytypowały trzyosobowe drużyny, które reprezentowały swoje klasy w konkurencjach z języka angielskiego. Uczniowie tłumaczyli dialogi, odpowiadali na pytania dotyczące kultury i zwyczajów krajów anglojęzycznych oraz dopasowywali flagi do krajów Europy. Podczas konkurencji publiczność odgadywała muzykę charakterystyczną dla któregoś europejskiego kraju. Słuchaliśmy Kankana, Grek Zorbę,  Jozina z bażin i Katiuszę. Następnie klasy zaprezentowały się w tańcu w rytm obcojęzycznych piosenek. Tu pomysłowość i wyobraźnia uczniów przeszły nasze najśmielsze oczekiwania. Przemyślana choreografia, piękne stroje i ,co najważniejsze, znajomość tekstu. Owacjom i oklaskom ze strony publiczności nie było końca. Jury miało trudny orzech do zgryzienia, lecz po długich naradach ogłosiło werdykt: I miejsce zajęła klasa IV B, II miejsce – klasa V B, a III miejsce – klasa III C. Wszyscy uczestnicy (nie tylko laureaci) otrzymali nagrody ufundowane przez Wydawnictwo Oxford oraz słodycze. Na uwagę zasłużyli również uczniowie klas II, którzy mimo, że nie brali udziału w rozgrywkach konkursowych, godnie zaprezentowali się w angielskich i niemieckich piosenkach.

Za przygotowanie dzisiejszej zabawy odpowiedzialne były p. Laura Kiersz, p. Karolina Blicharczyk (nauczycielki j. angielskiego) oraz p. Sandra Czarnecka (germanistka).

K. Blicharczyk