Partnerskie spotkania uczniów

Po raz kolejny w ramach współpracy polsko – czeskiej doszło do integracyjnych spotkań uczniów z dwóch zaprzyjaźnionych szkół: Szkoły Podstawowej nr 13 w Raciborzu oraz Szkoły Specjalnej z Ostrawy.
Pierwsze spotkanie miało miejsce 18 kwietnia 2012 roku w Ostrawie. Grupa 20 dzieci z SP 13 pod opieką pań: Katarzyny Jasion, Janiny Kalwali i Sylwii Kotuli - Koczenasz spotkała się ze swoimi czeskimi rówieśnikami ze Szkoły Specjalnej.
Po przyjeździe zostaliśmy serdecznie powitani i ugoszczeni pysznymi, czeskimi wypiekami. Po smakowitym początku dzieci zostały rozdzielone do 4 grup tematycznych. W każdej grupie złożonej z naszych i czeskich uczniów pod okiem czeskiego nauczyciela ćwiczyły swoje umiejętności plastyczno - techniczne. Pierwsza grupa malowała na płótnie. Druga tworzyła przestrzenne obrazy z tekturowych wycinanek. Trzecia miała za zadanie pomalować wycięte wcześniej przez gospodarzy styropianowe zwierzątka i umieścić je na obrazie przedstawiającym łąkę i niebieskie niebo tak aby stworzyły przestrzenny obraz. Na dzieci z czwartej grupy czekała chyba największa niespodzianka tego spotkania. Wzięły udział w zajęciach ceramicznych gdzie miały okazję ulepić z gliny różnorodne figurki, wykazując przy tym dużą fantazję oraz zdolności manualne. Ich prace zostały  wypalone w piecu ceramicznym. Wszystkie prace wykonane przez naszych i czeskich uczniów zostały przywiezione do Raciborza i są eksponowane w naszej szkole. Zachęcamy do ich obejrzenia.
Miesiąc później, 17 maja 2012 roku, w ramach rewizyty tym razem my mieliśmy przyjemność ugościć 15osobową grupę wraz z wychowawcami i zorganizować im jednodniowy pobyt w naszym mieście. Gości serdecznie powitała pani dyrektor Bogusława Małek i zaprosiła do zwiedzenia naszej szkoły z możliwością zajrzenia w każdy kąt. Następnie przyszedł czas na zwiedzenie Raciborza i tu niezastąpioną okazała się pani dyrektor, która poprowadziła grupę przez raciborskie atrakcje, zasypując nas mnóstwem fachowych informacji i ciekawostek jak wytrawny przewodnik. Nasza wędrówka po Raciborzu zaczęła się od budynku sądu, dalej powiodła nas do kościołów w rynku i kolumny Maryjnej. Stamtąd udaliśmy się do pięknie odrestaurowywanego raciborskiego zamku, gdzie największą atrakcją dla dzieci okazało się przymierzanie rycerskich zbroi. Na zakończenie wycieczki odwiedziliśmy raciborskie muzeum, w którym to największe wrażenie sprawiła egipska mumia. Po powrocie do szkoły dzieci mogły na gorąco przelać swe wrażenia z pobytu w Raciborzu. Farbkami wodnymi stworzyły wiele atrakcyjnych prac, które po oprawieniu zostaną przekazane do szkoły w Ostrawie. Na zakończenie zjedliśmy wspólny śląski obiad, który naszym gościom bardzo smakował.
Tegoroczne spotkania zostały bardzo pozytywnie odebrane przez obydwie strony. Zarówno my w Czechach jak i czescy uczniowie u nas mieli możliwość zetknięcia się z innymi kulturami. Poprzez wspólną pracę w grupach dzieci miały możliwość zdobywania wielu w nowych doświadczeń.
Sylwia Kotula - Koczenasz