Spotkanie z malarzem

W szkolnej bibliotece dzięki p. Janinie Kalwali od kilku dni mogliśmy oglądać wystawę obrazów Stanisława Kmiecika, artysty malującego stopami i ustami. Wczoraj odwiedził naszą szkołę i w sali gimnastycznej odbyło się spotkanie z uczniami.

Dowiedzieliśmy się, że nie mając od urodzenia rąk, już jako 5 letni chłopiec zaczął malować ustami i nogami. Stosowane najczęściej przez artystę techniki to: olej, pastel, akwarela, tempera, rysunek ołówkiem. Jest samoukiem. Od lat należy do Światowego Związku Malujących Ustami i Nogami. Prace malarza można oglądać na kartkach świątecznych oraz  w kalendarzach wydawanych właśnie przez to stowarzyszenie oraz na organizowanych wystawach.

Uczniowie mieli okazję zobaczyć w jaki sposób malarz tworzy swoje obrazy. W trakcie spotkania powstawał rysunek pastelami , który na koniec artysta podarował szkole.

Gość odpowiadał też na pytania uczniów. Tematem jego prac jest najczęściej pejzaż. Poza sztuką uwielbia jeździć samochodem, sam prowadzi nogami. Na zakończenie każdy z uczniów otrzymał drobny podarunek - kartkę lub kalendarz przedstawiający obrazy artysty. Można też było poprosić o autograf.

Stanisław Kmiecik udowodnił nam, że każdy jeśli tylko czegoś naprawdę pragnie, może się tego nauczyć. Trzeba być tylko wytrwałym w dążeniu do celu.