Klasa Ia na wycieczce

W środę 8 czerwca uczniowie klasy I a wybrali się na wycieczkę do małej miejscowości Stanica, niedaleko Rud Wielkich, gdzie znajduje się wioska indiańska TINKU. To niezwykłe miejsce prowadzone jest przez zagorzałych wielbicieli indiańskiej kultury.

Dzieci z zaciekawieniem oglądały wystawę obozowiska Indian. Mogły zobaczyć tam wiele autentycznych przedmiotów przywiezionych z Ameryki Północnej i Południowej.

Ogromne wrażenie zrobiły na dzieciach malowane indiańskie namioty tipi oraz ręcznie wykonane przedmioty. Były tam stroje, broń, pióropusze, instrumenty muzyczne, zabawki, sprzęt codziennego użytku a nawet skalp. W czasie spotkania z przewodnikiem dzieci poznały historię Indian, ich legendy i zwyczaje. Następnie z ochotą przystąpiły do zabaw sprawnościowych, które w dawnych czasach przygotowywały indiańskie dzieci do dorosłego życia. Chętnie i bardzo sprawnie pokonały indiański tor przeszkód, celnie strzelały z łuku oraz polowały na niedźwiedzia rzucając oszczepem.

Na zakończenie spotkania nauczyły się indiańskiego tańca. Do szkoły wróciły zadowolone oraz pełne wrażeń i nowych umiejętności.

Dorota Świst